Aktualizacja strony została wstrzymana

Sanepid kontroluje kościoły i grozi horrendalnie wysokimi mandatami

Radomska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna naciska na proboszczów by wymagali od wiernych zakrywania nosa i ust w kościołach. Kontrole policjantów i inspektorów obejmą także świątynie a dla „niezdyscyplinowanych” funkcjonariusze przewidzieli mandaty w wysokości… od 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych.

Sanepid i Policja na zlecenie Ministerstwa Zdrowia rozpoczęły właśnie kontrole w obiektach użyteczności publicznej. Pracownicy obu instytucji sprawdzają, czy właściciele i ich klienci nie łamią zasad reżimu sanitarnego. Kontrole są efektem wciąż rosnącej liczby zakażeń w Polsce. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 887 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce – czytamy w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Sprawdzamy, czy zakładane są maseczki, czy są wystawione przy wejściu do świątyń płyny do dezynfekcji. Dlatego mamy prośbę do księży proboszczów, by przypominali wiernych o noszeniu maseczek, bo nie zawsze udaje się zachować dystans społeczny. Mandaty są wysokie, od 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych – powiedziała Radiu Plus dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu.

Od początku wystąpienia epidemii w Radomiu i powiecie służby sanitarne odnotowały 1 518 osób chorych. A więc prawie tyle samo, co w całym województwie świętokrzyskim. – Na początku epidemii byliśmy w czerwonej strefie. Mieliśmy mało ognisk, ale bardzo licznych, związanych głównie z pracownikami służby zdrowia. Dzisiaj znajdujemy się w zielonej strefie, ale nie możemy zapominać, że wciąż mamy około 629 aktywnie chorych – powiedziała dr Wiśniewska.

Zdaniem Sanepidu, głównym źródłem zakażeń są wesela. – W ostatnim czasie mieliśmy 5 takich ognisk. W niektórych przypadkach doszło do pojedynczych przypadków zakażenia, ale były i takie, gdzie zachorowało kilkadziesiąt osób – powiedziała dyrektor Wiśniewska.

Źródło: KAI

RoM

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Rząd tresuje Polaków maskami a kościół komunią na rękę. Nie wiem co gorsze, chyba jednak to drugie.
gość

To profanacja świątyni- batem pogonić sanepid , przykład dał Chrystus
Darius

Ani księża, ani sprzedawcy, nie mają obowiązku żądania od wiernych/klientów przestrzegania rozporządzenia RM. Każdy odpowiada za siebie, więc to ich powinni ścigać funkcjonariusze policji i sanepidu. Jednakże warto pamiętać, że sądy odrzucają mandaty za nieprzestrzeganie tych przepisów, ponieważ nie mają one podstaw prawnych. Nie można ograniczać praw obywatelskich inaczej, niż w ustawie. Rozporządzenie nie jest podstawą do karania za nieprzestrzeganie przepisów w nim zawartych.
Janek

ZOMO jednak nie wchodziło do kościołów,ale wtedy księża mimo sukienek mieli j..ja.
Irina

A maseczki w szkole nie będą obowiązkowe!!! Więc o co tu chodzi pani Wiśniewska???
/ hmm/

Co się dziwić, skoro Kościół sam sobie na to pozwolił, posłusznie przyklaskując rządowemu korona-terrorowi…
Gość

Jest podpisany konkordat i żaden ormowiec nie ma prawa ot tak wejść sobie do kościoła żeby prześladować wiernych. Nie ma takich praktyk, więc proboszczowie powinni być stanowczy i gonić bezpożników. Zamykać drzwi i precz.
trole

A, przepraszam bardzo, że tak na stronie PCh się pytam, ale czy domy publiczne też są tak skrzętnie sprawdzane? Tam zdaje się stosunek powierzchni do zagęszczenia jest spory…
Antonina

zwróćcie uwagę że te kontrole odbywają się na zlecenie Ministerstwa Zdrowia tzw. Dobrej Zmiany,,,, po owocach ich poznacie.
komuna+sio

Krzyczcie: Łukaszenko satrapa.
Ryś

Od początku „pandemii” było widać, ze jest to głównie uderzenie w Kościół i wierzących, wszyscy pamiętamy limit 5 osób podczas gdy w sklepach mogło być wiele więcej osób. Szkoda, że hierarchia tak łatwo dała się podporządkować rządowi i nadal nie potrafi bronić kościołów i wiernych przed absurdalnymi zarządzeniami, jak środki do dezynfekcji zamiast wody święconej, komunia na rękę i maseczki. To co robi „prawicowy” rząd to HAŃBA.
gośc

Jestem szczęśliwy że nie dostali polecenia aby strzelać do nieposłusznych. Jestem pewien że wykonaliby ten rozkaz bez zadawania zbędnych pytań. Zawsze zastanawiałem się jak tak kulturalny naród jak niemcy, mógł się tak szybko stać się bezmyślną posłuszną maszynką do mordowania niewinnych ludzi. Dzisiaj jak patrzę na otaczającą rzeczywistość widzę że działo się pewnie dokładnie tak, jak odbywa się to dzisiaj.
PM

szkoda, ze SANEPID nie jest taki gorliwy w innych sprawach np. brudne zaplecza restauracji czy sklepów! Chory kraj i jego instytucje!
Iza

Biskupi episkopat stali się urzędnikami ministerstwa ds. religi. Zdradzili Boga ,kapłanów w parafiach i wiernych. To jest Kościół walczący ? Kardynał Wyszyński przewraca się w grobie.
In Hoc Signo Vi

a mówili, że gestapo i folksdojcze nie wrócą, a tu proszę, historia zatoczyła koło, tylko nie wiem po co była ta cała walka o konkordat, jak byle urzędas może biegać po kościele i robić co mu się podoba
anty

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-08-27) | https://www.pch24.pl/sanepid-kontroluje-koscioly-i-grozi-horrendalnie-wysokimi-mandatami,78070,i.html

Skip to content