Białoruś: Makabryczny obraz zbrodni na Polakach

Aktualizacja: 2009-07-24 9:24 pm

Do Polaków zamordowanych przez NKWD mogą należeć szczątki ludzkie odnalezione w Głębokiem, na Białorusi. 21 ciał odkryto w piwnicach miejscowego klasztoru. NKWD wykonało egzekucję na Polakach prawdopodobnie na przełomie 1939 i 1940 roku.

Dla mieszkańców Głębokiego piwnice katedralnego klasztoru to miejsce przeklęte. Od 60 lat opowiadają sobie o duchach, które mają nawiedzać to miejsce.

W podziemiach klasztoru odnaleziono resztki odzieży męskiej, kobiecej i dziecięcej – na niektórych fragmentach były ślady krwi. Na fakt, że to zamordowani Polacy mogą wskazywać drobne przedmioty znalezione przy zwłokach, na przykład paczka papierosów z polskimi napisami.

Te osoby na pewno zostały zamordowane. W piwnicach nie ma jednak śladów kul. Odnalezione szczątki mogą należeć do polskich oficerów, urzędników i przedstawicieli inteligencji aresztowanych przez NKWD, po wkroczeniu Armii Czerwonej 17 września na wschodnie tereny II Rzeczpospolitej.

Polska domaga się od władz białoruskich śledztwa i włączenia polskich specjalistów.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11647 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]