Amerykańscy rabini żądają usunięcia kościoła z okolic Auschwitz

Aktualizacja: 2020-08-19 11:37 am

Żydom nie podoba się to, że w pobliżu obozu Auschwitz-Birkenau stoi katolicka świątynia. Amerykańscy rabini pod wodzą nowojorczyka Avi Weissa już od lat 80 ub. wieku domagają się usunięcia kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, mieszczącego się w pobliżu nazistowskiego obozu zakłady.

W ten sposób rabini chcą zawłaszczyć dla siebie miejsce hitlerowskich zbrodni, odrzucając prawdę o tym, że Auschwitz było miejscem nie tylko niemieckich zbrodni dokonywanych na Żydach, ale również na chrześcijanach i Polakach. Mordowani tam byli nie tylko wyznawcy judaizmu, ale również katolicy i katolickie duchowieństwo, w tym choćby św. Maksymilian Maria Kolbe.

Tymczasem w ocenie amerykańskich Żydów katolicka świątynia nie powinna znajdować się na jednym na największych światowych cmentarzy żydowskich, a obecność kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w okolicach obozu jest ich zdaniem naruszeniem przyjętej przez europejskich kardynałów i przywódców żydowskich umowy z 1987 roku mówiącej o tym, że na terenie Auschwitz nie będzie żadnego katolickiego miejsca kultu.

Ostatni protest rabinów żądających usunięcia katolickiej świątyni odbył się jeszcze w tym roku, w kwietniu. Wówczas to, w przeddzień obchodów wyzwolenia obozu, rabini Jonathan Leener, Ezra Seligsohn, Avi Weiss i Shabbos Kestenbaum manifestowali przed oświęcimskim kościołem, przekonując, że jest on profanacją historii Holocaustu.

kak/reuters.com, dorzeczy.pl, pch24.pl

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116365 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]