Sąd: Kiszczak dyskryminował katolickich milicjantów

Aktualizacja: 2009-07-24 6:12 pm

Gen. Czesław Kiszczak zwolnił w 1985 roku milicjanta tylko dlatego, że wziął ślub kościelny, a jego żona miała trzech braci, którzy byli księżmi. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał go za winnego, umorzył jednak sprawę.

W 1985 roku Czesław Kiszczak podpisał rozkaz zwolnienia milicjanta drogówki z Tucholi, Tadeusza M. Instytut Pamięci Narodowej oskarżył go o stosowanie dyskryminacji wyznaniowej i przekroczenie uprawnień. Prokurator IPN Mieczysław Góra żądał dla komunisty 2 lat więzienia.

Gen. Czesław Kiszczak.
Gen. Czesław Kiszczak.

Mimo tłumaczeń kata górników z kopalni Wujek, iż ze zwolnieniem nie ma nic wspólnego, sąd uznał za bezsporne, iż to właśnie on podpisał rozkaz zwolnienia. Niestety sprawę umorzono, gdyż amnestia z 1989 roku obliguje sąd do tego, gdy zagrożenie karą nie przekracza dwóch lat więzienia. Jest to najwyższa kara, jaką sąd może wymierzyć za dyskryminację.

83-letni Kiszczak był w latach 1981-1990 ministrem spraw wewnętrznych PRL, później RP. W 1989 roku został desygnowany na stanowisko premiera, jednak nie zdołał utworzyć rządu.

sks/GW

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11625 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]