Polityka błędów wobec Białorusi – Krystian Kamiński

Aktualizacja: 2020-08-13 9:42 am

Kompromitacja rządu Prawa i Sprawiedliwości na polu polityki zagranicznej. Przez cztery lata angażowali autorytet swój i państwa polskiego w „ocieplanie relacji” z Białorusią, tylko po to by po dwóch dniach protestów przejść do otwartej kontestacji władz Białorusi i wspierania ich przeciwników – pisze poseł Krystian Kamiński [Konfederacja].

Próbę premiera Morawieckiego zmobilizowania całej Unii Europejskiej do ingerencji w proces polityczny na Białorusi na demokratyczno-liberalnej platformie ideologicznej co może prowadzić do jakichś sankcji wobec władz tego państwa, Mińsk odbierze jako krok bardzo wrogi.

Apelowałem o spokój i cierpliwość. Rząd PiS postawił Polskę w roli głównego przeciwnika władz Białorusi w całej UE po zaledwie dwóch nocach protestów, które trzeciej nocy zaczęły słabnąć pozbawione jasnego przywództwa politycznego. Taką reakcją izolowaliśmy na razie siebie nie Łukaszenkę.

PiS przeprowadził „ocieplenie” z Łukaszenką w 2016 po amatorsku, bez warunków wstępnych, w efekcie nie uzyskał dla naszych interesów niczego poza otwarciem, kanału komunikacji. Po prostu podążyli szlakiem wytyczonym przez USA. Obecna nagła wolta jest jednak szczytem niekompetencji.

Obecna wolta może sprawić, że Polska straci już nawet te niewielkie możliwości wpływu na sytuację na Białorusi jakie miała. Nie tylko możemy stracić jakikolwiek kanał rozmów z Mińskiem. Nasze stanowisko przestaną uwzględniać partnerzy zachodni, którzy zachowują się bardzo delikatnie.

Polityka zagraniczna rządu PiS po raz kolejny okazała się mieszaniną kompleksów, emocji i ideologicznych schematów, bo przecież premier uznał za wskazane podeprzeć swoje dyplomatyczne wystąpienie w sprawie Białorusi „argumentem” historycznego upadku komunizmu sprzed trzech dekad.

Polityka zagraniczna obozu PiS miota się między skrajnościami najwyraźniej będąc zakładnikiem walk frakcyjnych wewnątrz niego (oświadczenie prezydenta Dudy ws. Białorusi ma inny wydźwięk) i wpływu lobbies niepolskich interesów, bo przecież media białoruskiej opozycji kreują u nas politykę.

Krystian Kamiński

POLITYKA BŁĘDÓW WOBEC BIAŁORUSIKompromitacja rzÄ…du Prawa i Sprawiedliwości na polu polityki zagranicznej. Przez cztery…

Posted by Krystian Kamiński on Wednesday, August 12, 2020

Narodowcy.net

Za: narodowcy.net (13 sierpnia 2020) – [Org. tytuł: «Krystian Kamiński: Polityka błędów wobec Białorusi»]

 


 

Marcin J. Orłowski: Polskie pieniądze zbudują antyPolski nacjonalizm na Białorusi

Polski rząd popełnia dokładnie ten sam błąd, jaki zrobiono w 2014 roku w trakcie rewolucji na Ukrainie. Kolejny raz mamy zamiar finansowo wspierać „opozycjonistów” przy których pojawia się coraz to więcej znaków zapytania – mówi Marcin Jan Orłowski w najnowszym videoblogu.

Przypomnijmy, na Białorusi trwają protesty, które mają na celu obalenie władzy Aleksandra Łukaszenki. Duża część polskich polityków wzywa do oficjalnego wsparcia „rewolucjonistów” w tym również pomocy finansowej. Senat RP zaapelował o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która ma zastanowić się nad działaniami rządu.

Taka strategia doprowadzi do zbudowania kolejnego nacjonalizmu, tym razem Białoruskiego i tak jak w przypadku Ukrainy będzie on całkowicie antypolski. Mówi się, że Białorusini są grupą która najlepiej asymiluje się w Polsce, to prawda. Ale po rewolucji przyjdzie czas kryzysu, wtedy trzeba będzie szukać wroga i będzie to albo Rosja, albo Polska – podkreśla Orłowski.

sdf

Za: Najwyższy Czas! (13 sierpnia 2020)

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116154 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]