Prezydent Duda wystosował list do ONZ w sprawie sytuacji na Białorusi

Aktualizacja: 2020-08-12 6:24 pm

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, prezydent Andrzej Duda wystosował list do Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych z prośbą o interwencję dyplomatyczną m.in. w sprawie przemocy wobec demonstrantów na Białorusi.

„Prezydent Andrzej Duda zaapelował w liście do członków Rady Praw Człowieka ONZ, aby zażądali od władz Białorusi między innymi zaprzestania przemocy wobec demonstrantów oraz wypuszczenia więźniów politycznych” – wynika z dokumentu, którego treść poznała Polska Agencja Prasowa.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

Kresy.pl/PAP.pl/TVP Info

Za: Kresy.pl (12 sierpnia 2020)

 


 

Grzegorz Braun: „Ręce precz od Białorusi”

Gorąco robi się za naszą wschodnią granicą. Po wyborach prezydenckich, które wygrał Aleksandr Łukaszenka, w Mińsku i kilku innych białoruskich miejscowościach wybuchły zamieszki. Premier Mateusz Morawiecki wystąpił o nadzwyczajny szczyt UE. Grzegorz Braun z Konfederacji apeluje, aby nie mieszać się w wewnętrzne sprawy Białorusi.

Według agencji Reutersa, co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku zamieszek. Ponad 100 osób zostało aresztowanych. Rannych podobno jest ok. 80 osób, w tym 30 milicjantów.

Premier Morawiecki zaapelował do UE o zwołanie nadzwyczajnego szczytu ws. wydarzeń na Białorusi. O tym, że nie ma ani jednego przykładu skutecznych działań Unii w regionach ogarniętych gwałtownymi politycznymi ruchami pisaliśmy w TYM miejscu.

Prezydent Łukaszenka oświadczył, że uczestnikami powyborczych protestów „sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech”. Według niego świadczą o tym zarejestrowane połączenia telefoniczne z zagranicy na Białoruś.

Grzegorz Braun z Konfederacji apeluje, aby Polska nie mieszała się w wewnętrzne sprawy Białorusi.

„Ręce precz od Białorusi! Jakakolwiek forma ingerencji w sprawy wewnętrzne naszego najbliższego Sąsiada – gra na destabilizację inspirowana ze Wschodu, czy z Zachodu, wszystko jedno – jest głęboko sprzeczna z polską racją stanu i polskim interesem narodowym” – napisał polityk.

Kilka dni wcześniej Braun w podobnym tonie wypowiadał się podczas konferencji prasowej. Przestrzegał przed tym, co może wydarzyć się za polską wschodnią granicą i wskazywał, że Polsce musi zależeć na silnej i niepodległej Białorusi.

Bez wahania wznoszę hasło: ”šMińsk-Warszawa, wspólna sprawa’. Nasza suwerenność wzajemnie się warunkuje. Istnienie państwa białoruskiego leży w najgłębiej pojmowanym interesie narodowym. To polska racja stanu tego wymaga, abyśmy nie cieszyli się, kiedy pod znakiem zapytania staje istnienie co najmniej jednej jeszcze stolicy pomiędzy Moskwą a Warszawą – mówił Braun. Cała konferencja do zobaczenia w TYM miejscu.

Za: Najwyższy Czas! (10 sierpnia 2020)

 


 

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116148 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]