W pierwszym półroczu 2020 r. zmarło w Polsce najmniej ludzi od kilku lat

Aktualizacja: 2020-08-9 12:13 pm

W I półroczu tego roku zmarło w Polsce 209 tys. osób. To prawie o 0,5 tys. mniej niż rok wcześniej i najmniej od kilku lat.

Na koniec I półrocza br. ludność Polski liczyła niecałe 38,4 mln osó, czyli o 33 tys. mniej niż w roku 2019 – wynika z danych GUS.

Zmniejszenie liczby ludności było wynikiem głównie migracji zagranicznych i mniejszej liczby urodzin, a nie wzrostu liczby zgonów.

W I półroczu urodziło się 177 tys. dzieci, czyli o 5,3 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Zgonów zarejestrowano prawie 500 mniej niż w pierwszej połowie 2019 roku, a także mniej niż w I półroczu 2017 czy w 2018 roku, gdy w I połowie roku zmarło w Polsce 215 tys. osób.

Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, w okresie trzech pierwszych miesięcy br. zarejestrowano niemal 2 tys. mniej zgonów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (łącznie 108 tys. zgonów). W tym samym czasie zarejestrowano 3 tys. mniej urodzeń żywych (88 tys.).

Na początku maja opisywaliśmy dane przedstawiające liczbę śmierci „ponad normę” w porównaniu do lat ubiegłych w Europie. Np. w Hiszpanii między 11 marca a 14 kwietnia odnotowano 18 000 zgonów spowodowanych koronawirusem, w tym samym okresie odnotowano 26 800 śmierci „nadwyżkowych”. We Francj od 10 marca do 13 kwietnia odnotowano 14 900 oficjalnych zgonów Covid-19, zgonów „nadwyżkowych” było 17 400.

Kresy.pl / Rzeczpospolita

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116040 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]