Kolejny etap eliminacji gotówki. Likwidują bankomaty

Aktualizacja: 2020-08-3 7:11 pm

Francja wkroczyła na kolejny szczebel eliminacji z obiegu gotówki. Wprowadzono tam już nie tylko ograniczenia sum wypłacanych w bankach, ale też powoli likwiduje się bankomaty.

W 2019 roku we Francji zlikwidowano 2100 bankomatów. Przy okazji koronawirusa przyszły kolejne takie ruchu, rzecz jasna w „trosce” o bezpieczeństwo użytkowników.

W gminach liczących do 10 000 mieszkańców zmniejszono liczbę dystrybutorów o 4,8%. Z dostępem do gotówki jest coraz trudniej. Według raportu ministerstwa finansów i Banque de France bankomatów jest coraz mniej.

Na koniec 2019 roku we Francji było 50 316 dystrybutorów, czyli o 2135 mniej niż rok wcześniej. Zjawisko znikania bankomatów jednak przyspiesza z roku na rok. Teraz jest to ponad 4%, a w latach 2015-2018 dystrybutorów ubywało w tempie 1,5% rocznie.

Banki pozostawiają natomiast dystrybutory tylko dla swoich klientów. Takich bankomatów nawet przybywa. Oficjalnie mówi się o „racjonalizacji” liczby bankomatów. Mniej oficjalnie o eliminacji gotówki w transakcjach finansowych. Tłumaczy się to „zmianami wzorców konsumpcji i płatności”, ale państwo i banki od wielu lat starają się na takie zmiany wpływać.

Wartość transakcji gotówkowych spadła w okresie 2012-19 o 13,2%. Od dwóch lat ten trend wyraźnie przyspiesza. Płatności gotówkowe są podobno „coraz bardziej przestarzałe”; Metodą oduczania posiadania gotówki w portfelu są coraz bardziej atrakcyjne formy elektronicznych metod płatności.

W dłuższej perspektywie spada również liczba oddziałów banków, które zastępują w 100% banki cyfrowe. Swoją drogą Polacy łykają takie nowinki znacznie łatwiej, a Francuzi okazywali się do tej pory konserwatystami. „Pedagogika” państwa robi jednak swoje…

Źródło: Le Figaro

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115881 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]