Aktualizacja strony została wstrzymana

Łukasz Szumowski: od tego tygodnia „maseczkowe kontrole” w sklepach i rejestracja wesel

W tym tygodniu policja jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta – powiedział w poniedziałek na antenie Polskiego Radia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Zdaniem Łukasza Szumowskiego trudno mówić o drugiej fali epidemii. – To jest bardziej falowanie. Liczba zakażeń jest efektem rozluźnienia w społeczeństwie oraz mamy kilka ognisk z imprez rodzinnych, duże ogniska w kopalniach, zakładach pracy – mówił minister.

Poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest na szczęście taki duży, ale zależy on od tego czy będziemy zachowywać się rozsądnie, nosili maseczki. W tym tygodniu policja jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta. Nie ma wymówek. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo – stwierdził Szumowski.

Minister zdrowia zapowiedział również zmiany dotyczące np. obowiązku rejestracji imprez rodzinnych. Chodzi o zgłoszenie dużego przyjęcia i przekazanie listy gości, co ma umożliwić np. wszczęcie dochodzenia epidemicznego czy kontrolę.

Będzie można zrobić kontrolę, ile tych gości jest. W tej chwili dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego. To nie może być 300-400 osób. Trzymajmy się reguł rozsądku i obostrzeń sanitarnych – zaapelował.

Gość Polskiego Radia dodał, że „COVID-19 jest bardziej zaraźliwy niż wcześniej przypuszczano. Jeżeli osoby bezobjawowe zarażają starszych, to występuje taka sytuacja jak w Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech, gdzie ci słabsi umierają”.

Źródło: Program 1 Polskiego Radia, polskieradio24.pl

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

a czy już wprowadzono stan wyjątkowy?jeśli nie ten z kolorową czupryną niech się douczy że nie ma podstaw prawnych do noszenia kagańca
ANDRZEJ

Nie zamierzam chodzić w tym kagańcu. A tego Szumowskiego gościa to mam już dość. Już nie mogę na niego patrzeć ani go słuchać.
Alan

To pierwsza „epidemia” w dziejach ludzkosci gdzie spadla umieralnosc ? Zapytajcie swojego proboszcza w mojej parafii -30% w domu pogrzebowym znajomy pytal -30%, dane z miasta +200k tys mieszkancow. Czemu zatem widzimy te straszne statystyki bo te osoby co zmarly na covid zmarlyby na grype, raka, serce inne. To nie epidemia tylko masonska plandemia. Lukaszenko nawet mimo ze mu proponawali 920mln$ odmowil udzialu w tym cyrku, czyzby nie nalezal do masonerii ?
plandemia

Minister nie zna obowiązującego prawa. Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy tylko i wyłącznie osób chorych i podejrzanych o zachorowanie, czyli takich które mają objawy choroby zakaźne. Tak stanowi ustawa. Przykre że Pan minister jest aż takim ignorantem w kwestiach prawnych
Krzysztof

Szanowni wyznawcy maseczkizmu! Wygooglajcie sobie: „The use of masks and respirators to prevent transmission of influenza: a systematic review of the scientific evidence”, „Effectiveness of N95 respirators versus surgical masks in protecting health care workers from acute respiratory infection: a systematic review and meta-analysis”, „The physiological impact of wearing an N95 mask during hemodialysis as a precaution against SARS in patients with end-stage renal disease”. To tylko niektóre z badań pokazujących faktyczne działanie maseczek. Ich skuteczność w zapobieganiu zarażeniom wirusowymi chorobami układu oddechowego jest żadna, za to ich długotrwałe stosowanie prowadzi do problemów zdrowotnych.
biolog

Moim zdaniem są to bandyckie, totalitarne metody niszczenia kraju i ludzi w imię wydumanej histerii. Kiedyś myślałem, że sowieckopodobne państwo już do Polski nie wróci.
Jarosław

„Jeżeli osoby bezobjawowe zarażają starszych, to występuje taka sytuacja jak w Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech, gdzie ci słabsi umierają?. Pan Minister zapomniał dodać, że tych biednych starszych ludzi, którzy zmarli Italia kilka miesięcy przed epidemią Covid-19 zaszczepiono „na grypę”! I nastąpiła kumulacja szczepionki i Covidu-19! Do tego trzeba dodać BŁĘDY LEKARSKIE, które popełniono i o których jest już głośno przynajmniej na terenie Italii! Ale PAMIĘĆ MINISTERIALNA niestety nie dopisuje!!! Dlatego zachęcanie starszych osób do szczepień „na grypę” i codzienne „straszenie” jest nieludzkie!
Poznanianka

Niestety totalitaryzm „demokratyczny” osiąga wyżyny szczyty jescze nie. radio i telewizja stają sie żródlami prawa
prosty człowie

To nie jest obowiązujące prawo. W myśl konstytucji tylko ustawa i stan wyjątkowy czynią te ZALECENIA obowiązkowymi. Rozporządzenie NIE. Zatem panie Szumowski, każdy mandat i wyrok skazujący łamie konstytucję. Taka jest prawda. Przestańcie wreszcie straszyć ludzi.
szkielet

„WCZORAJ”: „Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca” wypowiedz z 2 lipca, „Nie mamy nowych obostrzeń, proszę trzymać się obecnych” wypowiedz z 30 lipca, A „DZIŚ”: Gestapo w sklepach i na weselach. P.S. Teraz można co, po weselu Kurskiego?!
haha

„…duże ogniska w kopalniach” – a co go tak bolą te kopalnie? Może padł rozkaz grzać temat żeby potem był pretekst aby je pozamykać?
gucio

„Trzymajmy się reguł rozsądku i obostrzeń sanitarnych”. Przecież jedno przecy drugiemu – albo rozsądek albo obostrzenia. Czy ten pan rozumie co mówi, czy tylko powtarza co mu kazali? A po drugie – co oni się tak przyczepili do tych wesel? Może mają tam jakiegoś starego kawalera, którego mierzi jak się ludzie pobierają i bawią…?
Rozsądek

Kurski miał wesele! Duda spotkał się z wyborcami! Wybory odbyły się! No to przykręcamy śrubę choć 4 dni temu mówiliśmy że „Nie mamy nowych obostrzeń, proszę trzymać się obecnych” !!!
kłamcy447

To nie jest obowiazujace prawo, tylko wasza nadinterpretacja , sad uniwinnij goscia ktory maseczki nie nosil. Ludzie zdrowi nie maja obowiazku noszenia maseczek. Lamiecie prawo jak Wam pasuje, straszycie ludzi zgodnie z wytycznymi ktore dostajecie z centrali. Szkoda ze cenzor zablokuje ten post.
dobra rada

Oczywiście, a nieomaseczkowani do przymusowego obozu reedukacyjnego z przepadkiem mienia w całości. Jednocześnie za skuteczne doniesienie na nieomaseczkowanego wroga ludu miast i wsi ustala się taksę w wysokości pół litra z zakąską.
mb

są trzy książki które każdy człowiek który chce to zrozumieć musi przeczytać: „Rok 1984” Orwella, „Droga donikąd” Józefa Mackiewicza i „Nowy wspaniały świat” Huxleya – powszechna inwigilacja, donosicielstwo i brak możliwości ukrycia się przed systemem totalitarnym.
Tom

A co z naszymi płucami? Czy nikt się nie przejmuje grzybicą płuc, czy niedotlenieniem organizmu. Konsekwencje noszenia tych szmat na twarzy będą jeszcze poważniejsze. Szkoda tych, którzy nie zdają sobie z tego sprawy. Zakładają to coś mimo problemów z oddychaniem. Poziom CO 2 jest po 2min. tak wysoki, że przekracza normę. Lekarze o tym doskonale wiedzą! Narodzie nie śpij i wyciągaj wnioski!
Wiki

Stopniowe urabianie masy ludzkiej do przymusowych szczepień. Bez dowodu szczepienia na covid nie wejdzie się – w najbliższej przyszłości – do sklepu.
E

Do szanownych przedpiszących: to Wy się opamiętajcie, bo 70% Polaków jest śmiertelnie przekonanych o śmierci w męczarniach czyhającej w nosie bliźniego swego, gdyż tak powiedzieli w telewizji. Spróbujcie rozmawiać o tym z ludźmi na żywo. Zauważycie, że przyznają Wam rację, ale potem i tak założą kaganiec i doniosą na sklep/wesele/kościół, bo tam czai się śmierć. Nawet jeśli Polska upadnie gospodarczo i wirus „zostanie pokonany” – sam zniknie, niepotrzebny – to i tak powiedzą, że to rząd go pokonał, a upadkowi winni są przedsiębiorcy, bo nie płacą podatków. Trzeba lat pracy u podstaw, żeby wykorzenić po pierwsze głupotę, po drugie ślepe uzależnienie od socjalu skutkujące bezgranicznym zaufaniem do rządu, a po trzecie: zaufanie do mediów. Wszystkie media koncesjonowane chodzą na smyczy rządu, nawet jeśli pozornie się z nim nie zgadzają.
Republikanin

Większość ludzi w Polsce miała kontakt z koronawirusem w tym roku albo wczesniej , dlatego na pewno są nosicielami . Wystarczy zwiekszyć liczbę testów , żeby uzyskać efekt „drugiej fali” . Tą drogą PIS-owski rząd chce powrócic do stanu likiwdacji praw obywatelskich i znajdujących sie jeszcze w polskich rekach dziedzin gospodarki. Na przykładzie Polski widzimy , że sensem „epidemii” koronawirusa jest zadłużenie i doprowadzenie do bankructwa średnich i małych biznesów , co umożliwi łatwe odkupienie ich za bezcen przez banki i korporacje za wyklikane przez FED dolary . Przeciw temu juz na wiosne starały się zabezpieczyć rządy Francji i Niemiec.
Mirek

”policja jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki” —- Czyli SZCZUCIE JEDNYCH na DRUGICH, bo ani się zająknął o tym, że pewna grupa ludzi zgodnie z rozporządzeniem z dn. 19 czerwca br. NIE MUSI zasłaniać twarzy i na dodatek NIE MUSI pokazywać zaświadczenia lekarskiego sprzedawcy/właścicielowi sklepu.
Ewa

Czy ktoś w końcu przerwie to szaleństwo, czy ktoś go powstrzyma ? Ludzie opamiętajcie się!!!
IzajaszGB

Nie ma jak gliniarzom nic nie robią tylko łażą. Po sklepach galeriach autobusach i bronią nas dzielnie przed złośliwym i zabójczym wirusem. Zabiegi i wizyty u lekarzy odwołane,ale składki zdrowotne płacimy. Dwie kopalnie na Śląsku się wygasza a węgiel z Rosji i Ukrainy kupujemy. Prąd także kupujemy około 40%.
KS.Robak

Zsanepidowame Oddziały Milicji Obywatelskiej.
aaa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-08-03)

 


 

Skip to content