Aktualizacja strony została wstrzymana

Holandia: Ksiądz ukarany karą 5 tysięcy Euro za… używanie dzwonów kościelnych

Ksiądz katolicki z Tilburga w Holandii, skazany został na karę pięciu tysięcy Euro za… poranne używanie dzwonów kościelnych. Ksiądz Harm Schilder, który przybył przed sześcioma miesiącami do kościoła pw świętej Małgorzaty Marii, rozpoczął codzienne dzwonienie o 7:15 rano na Mszę św. Praktyka ta nie spodobała się jednak niektórym mieszkańcom miasteczka, którzy zgłosili zażalenie do władz miejskich. Te kilkakrotnie napomniały księdza, a gdy to nie przynosiło skutku, nałożyły wysoką karę, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że począwszy od 16 sierpnia br. będzie ona powiększana za każdorazowe poranne użycie dzwonów kościelnych.Kościół pw świętej
Małgorzaty Marii Alacoque (Heilige Margarita Maria) w Tilburgu, wybudowany w latach 1920-22.
Photo Source: The virtual museum of religious architecture of The Netherlands

Wobec tej sprawy zaskakującą decyzję podjęła diecezja Den Bosch, która zamiast stanąć w obronie księdza Schildera i przywróconej przez niego i najczęściej zapomnianej acz odwiecznej praktyki kościelnej, wezwała go do zaprzestania używania dzwonów lub do przedsięwzięcia kroków wyciszenia ich „celem przeciwdziałania dalszej eskalacji wydarzeń”. Diecezja rozważa też wymianę dzwonów na mniejsze i mniej głośne.

Prowadzona przez księdza Schildera strona internetowa kościoła św. Małgorzaty Marii,przyp omina, że prawo nie zabrania używania dzwonów kościelnych, a zwracając się do mieszkańców Tilburga pisze: „Modlimy się w kościele za Was”. Na poranną Mszę św. uczęszcza od 5-15 osób.


KOMENTARZ BIBUŁY: Chwała księdzu Schilderowi! Aż dziw, że w takiej Holandii są jeszcze odważni księża. Jednocześnie zwracamy uwagę na zachowanie się Diecezji, tak charakterystyczne dla posoborowych hierarchów i biurokratów bojących się własnego cienia i dbających bardziej o reputację w mediach i image, niż o odważne krzewienie Wiary.

Holandia… kraj, w którym zaledwie 45 lat temu kościoły pękały w szwach, a we Mszach św. uczestniczyło 90% katolickich mieszkańców, może dzisiaj, po „wiośnie w Kościele”, która wymiotała ludzi i Wiarę, „poszczycić się poziomem „5-15 osób”…


ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz


Skip to content