Aktualizacja strony została wstrzymana

Muzułmanie domagają się zwrotu katedry w Kordobie. Ich zdaniem „Kościół nie jest wart takiego daru”

„Jeden z emiratów arabskich zażądał zwrócenia muzułmanom słynnej katedry w Kordobie, dawnego meczetu” – poinformowała hiszpańska telewizja Antena3.

Muzułmanie domagają się zwrotu katedry w Kordobie. Ich zdaniem „Kościół nie jest wart takiego daru”

fot. Susana Ferreira Machado / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Władcy emiratu Szardża, Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi w wywiadzie udzielonym Sharjah News powiedział, że wielu muzułmanów „żąda zwrotu meczetu w Kordobie, gdyż uważa, że jest on ich własnością i został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart”.

Emir stwierdził również, że po przekształceniu Hagii Sophii w meczet wyznawcy Allaha powinni pójść krok dalej i dokonać rewindykacji katedry w Kordobie, zwanej Mezquita Catedral (meczet-katedra).

Polemika wokół własności Mezquita Catedral trwa od wielu lat. W roku 2004 jeden z hiszpańskich przywódców muzułmańskich Muhammad Manan oświadczył, że władze powinny „zwolnić” dla muzułmanów meczet w Kordobie.

W odpowiedzi na to wezwanie biskup Kordoby Demetrio Fernandez wielokrotnie zapowiadał, że nie pozwoli wspólnotom muzułmańskim na odbywanie modłów w katedrze. Według hierarchy, taki „nieodpowiedzialny” pomysł doprowadziłby do usunięcia katolików ze świątyni. Zdaniem hierarchy katedra należała do chrześcijan przez 16 wieków, podczas gdy muzułmanie okupowali ją przez 400 lat.

Katedra zajmuje budynek, który był kiedyś meczetem. Powstał on w VIII wieku na miejscu katolickiego kościoła z czasów Wizygotów, zburzonego w wyniku arabskiej inwazji na Hiszpanię w 711 r. Do końca X wieku w meczecie mogli modlić się także chrześcijanie i Żydzi, do czasu kiedy kalif Al-Mansur uczynił go wyłącznie islamskim miejscem kultu.

W wyniku rekonkwisty meczet stał się w 1236 r. katedrą katolicką. Kościół zachował strukturę budynku, który został częściowo przebudowany na gotycko-renesansową katedrę.

Źródło: telewizja Antena3, tvp.info

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

na początek likwidujemy dni islamu w Kościele, a później zastanawiamy się jak zatrzymać i wyplenić to zło islamskie, które zaczyna się już też szerzyć w naszym Kraju
anty

W tym,że Kościół nie jest wart tego obiektu leży głęboka prawda niestety-koscioly zieją pustką gdy tymczasem meczety są zapełnione po brzegi.Muzułmanie naprawdę się modlą,niech lepiej służy im ten budynek niż ma stać pusty lub zostać zamieniony na muzeum w najlepszym razie,jeśli nie na bar czy dyskotekę, co jest tylko kwestią czasu.
Krzysztof Sciep

Jak patrzę na to, co Kościół katolicki w Europie Zachodniej zrobił ze swojej wiary, to też się zastanawiam, czy zasługuje.
Zgryźliwy tetr

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-07-27) | https://www.pch24.pl/muzulmanie-domagaja-sie-zwrotu-katedry-w-kordobie–ich-zdaniem-kosciol-nie-jest-wart-takiego-daru,77451,i.html