Niemcy przepraszają żołnierzy dyskryminowanych z powodu homoseksualizmu

Duże zmiany czekają niemiecką armię. Według Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), cytowanej przez portal dw.com.pl minister obrony Niemiec, rząd naszych zachodnich sąsiadów planuje odszkodowania dla żołnierzy Bundeswehry dyskryminowanych z powodu homoseksualizmu.

Jaki informuje DW, poszkodowane osoby otrzymają rekompensatę finansową, której celem ma być „rehabilitacja żołnierzy” Bundeswehry. Plany niemieckiego rządu potwierdziła rzecznika ministerstwa obrony, która w rozmowie z agencją AFP przyznała, że jednym z „głównych problemów” jest uchylenie wyroków skazujących żołnierzy Bundeswehry w sądach służby cywilnej za „akty homoseksualne za obopólną zgodą wśród dorosłych”. Zdaniem rzeczniczki, należy także wziąć pod uwagę „inne istotne niedogodności w pracy” wynikające z odmiennej orientacji seksualnej.

Według minister obrony, celem ustawy jest „rozliczenie przeszłości, kontynuacja procesów zmian oraz dalsza promocja nowoczesnego myślenia w Bundeswehrze”. Annegret Kramp-Karrenbauer już na początku lipca przeprosiła homoseksualistów w wojsku niemieckim za „dziesięciolecia systematycznej dyskryminacji”. Zdaniem szefowej niemieckiego resortu obrony, żołnierze ci „byli narażeni na znaczną dyskryminację ze względu na swoją orientację seksualną, doświadczając niekorzystnych warunków w karierze zawodowej, aż po zwolnienia włącznie”.

Pomysły niemieckiej minister obrony popiera opozycja, zdaniem której proponowane zmiany są „słuszne” i „od dawna potrzebne” (tak mówił m. in. Tobias Lindner, ekspert ds. obronności Zielonych w Bundestagu). Lindner zaproponował, by nie poprzestawać na „symbolicznych przeprosinach” i zaproponował „rekompensatę finansową” dla tych, którzy czują się poszkodowani. Podobnie ocenił poseł FPD Jens Brandenburg, który uznał plany minister obrony za „bardzo satysfakcjonujące”.

Oficjalnie projekt zostanie przedstawiony przed Bundestagiem 17 września. W tym samym dniu ukaże się zamówione przez niemiecki resort obrony opracowanie pt.: „Tabu i tolerancja – postępowanie Bundeswehry z homoseksualizmem od 1955 roku do przełomu tysiącleci”.

Źródło: Stefczyk.info za dw.com.pl Autor: red.

Za: stefczyk.info (2020.07.27)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: W sumie bardzo dobra wiadomość, bo gdy armia naszego sąsiada jest słabsza, a jest słabsza bo jest w stanie rozkładu – tym lepiej dla nas.

 


 

Skip to content