Rosja oburzona porównaniem stalinizmu do nazizmu. ZSRR nie był taki zły

Aktualizacja: 2009-07-17 8:08 am

Rosyjski MSZ podejmuje walkę z krytyką stalinizmu przez OBWE. Kreml uznał ją za fałszowanie historii i wydał w tej sprawie stosowną instrukcję. Frakcji komunistów w Dumie nie udało się jednak doprowadzić do głosowania w sprawie wyjścia Rosji z OBWE.

– Dla nas to bardzo ważna sprawa. MSZ nie broni Stalina, ale wkładu Związku Radzieckiego w zwycięstwo w II wojnie światowej – powiedział „Rzeczpospolitej” Aleksiej Muchin, szef moskiewskiego Centrum Informacji Politycznej.

To reakcja na rezolucję przyjętą przez Zgromadzenie Parlamentarne OBWE 3 lipca w Wilnie. W dokumencie stwierdzono, że reżim hitlerowski i stalinowski są jednakowo odpowiedzialne za ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości.

Przygotowana przez rosyjski MSZ instrukcja dla deputowanych do Dumy wzywa do „publicznego dystansowania się od rezolucji”. Parlamentarzyści mają też przygotować swoją kontrrezolucję, która ma wskazać na „decydujący wkład ZSRR w zwycięstwo nad nazizmem”.

Muchin dodał, że gdyby rezolucja OBWE przekształciła się w obowiązujący międzynarodowy akt prawny, doszłoby do roszczeń m.in. ze strony państw bałtyckich za straty poniesione w czasie okupacji sowieckiej.


MaRo/Rz

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11562 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]