Przedstawiciele ukraińskich władz państwowych ponownie uczcili SS Galizien

Aktualizacja: 2020-07-21 9:19 pm

W niedzielę 19 lipca br. w miejscowości Czerwone (obwód złoczowski na Ukrainie) po raz kolejny odbyła się uroczystość upamiętnienia żołnierzy dywizji Waffen-SS Galizien, którzy w lipcu 1944 roku zginęli w bojach pod Brodami z Armią Czerwoną.

Jak podał portal Zolochiv.net, w Czerwonym, gdzie znajduje się cmentarz wojskowy SS Galizien, w niedzielę odbyła się uroczystość pochówku trzech ukraińskich żołnierzy tej dywizji ekshumowanych na polu bitwy przez przedsiębiorstwo poszukiwawcze „Dola”. Według strony internetowej państwowej administracji obwodu lwowskiego (LODA) w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych – pierwszy zastępca szefa LODA Andrij Hodyk oraz dyrektor departamentu wewnętrznej i informacyjnej polityki LODA Andrij Kowalski, którzy złożyli wieńce pod tablicami przy cmentarnej kaplicy. Greckokatoliccy duchowni odprawili na cmentarzu nabożeństwo żałobne.

W uroczystości brali też udział jeden z weteranów dywizji Zenon Wrublewski oraz Swiatosław Szeremeta, sekretarz ukraińskiej rady ds. upamiętnień.

Коллективное фото ветерана-эсесовца Зенона Врублевского (стоит в пилотке и темных очках) с активистами и общественниками…

Posted by Eduard Dolinsky on Monday, July 20, 2020

Jak można usłyszeć na nagraniu opublikowanym przez Zolochiv.net, duchowni ukraińscy przekonywali podczas uroczystości, że polegli esesmani byli „żołnierzami Ukrainy”. Jeden z nich mówił, że ukraińscy esesmani „są już w niebie”, ponieważ nie ma większej zasługi niż miłość wobec ojczyzny. Wzywał do państwowego uznania żołnierzy SS Galizien za bojowników o niepodległość Ukrainy.

Po uroczystości Andrij Hodyk udzielił wywiadu, w którym nazwał członków SS-Galizien „bohaterami”, którzy oddali życie za Ukrainę. „Uczczenie bohaterów, bojowników dywizji Hałyczyna [SS Galizien – red.], którzy zginęli w kotle pod Brodami, oddali życie za nasze państwo, i naszym obowiązkiem jest uczczenie i zachowanie pamięci o tych ludziach oraz oddanie czci ich bohaterskiemu czynowi” – powiedział Hodyk (od minuty 26:35 nagrania).

[youtube =Idji0-f-ADI width=”600″]

Uroczystości ku czci ukraińskich esesmanów z SS Galizien odbywają się w Czerwonym co roku w rocznicę bitwy pod Brodami. Regularnie biorą w nich udział przedstawiciele państwowych władz obwodowych (wyznaczanych przez prezydenta Ukrainy), którzy przekonują, że esesmani „bronili Ukrainy”.

Kresy.pl

Za: Kresy.pl (21 lipca 2020) -- [Org. tytuł: «Przedstawiciele ukraińskich władz państwowych ponownie uczcili SS Galizien [+VIDEO]»]
Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115575 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]