Iran: Egzekucja mężczyzny skazanego za szpiegostwo na rzecz Izraela i USA

W poniedziałek irańskie media państwowe poinformowały o wykonaniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, który został skazany na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu. Miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Irańskie media państwowe poinformowały w poniedziałek o przeprowadzeniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, skazanym na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu – podaje agencja „Reuters”. Mężczyzna miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Jak pisaliśmy, o skazaniu mężczyzny na karę śmierci informował irański wymiar sprawiedliwości na początku czerwca.

Aresztowanie Musawiego-Madżda miało miejsce w 2018 roku. Zarzucano mu przekazywanie Amerykanom i Izraelczykom informacji dotyczących Strażników Rewolucji oraz sił specjalnych Kuds. Zdaniem irańskiej agencji IRIB jego sprawa nie była związana z likwidacją dowódcy tych sił generała Kasema Sulejmaniego, która miała miejsce w styczniu bieżącego roku.

Reuters podkreśla, że do egzekucji Musawiego-Madżda doszło w okresie protestów i kontrowersji dotyczących wyroków śmierci dla trzech mężczyzn oskarżonych o wzięcie udziału w antyrządowych demonstracjach w 2019 roku.

Prawnik jednego ze skazanych poinformował w niedzielę o zawieszeniu wykonania wyroku.

Generał Sulejmani dowodził elitarną jednostką wojskową Al-Kuds, która należy do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był uważany za drugą osobę w państwie. Jak pisaliśmy, został zabity 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskich dronów w Bagdadzie.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Ataki były przeprowadzane przez proirańskie grupy.

Po śmierci Sulejmaniego Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której stacjonowały siły amerykańskie.

reuters.com / kresy.pl

Za: Kresy.pl (20 lipca 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/iran-egzekucja-mezczyzny-skazanego-za-szpiegostwo-na-rzecz-izraela-i-usa/

Skip to content