Prezydent Duda wybrany niezgodnie z Konstytucją? – Tak twierdzi prof. Piotrowski

Mirosław Piotrowski twierdzi, że Andrzej Duda został wybrany niezgodnie z Konstytucją. Czy były kandydat na prezydenta przekona o tym Sąd Najwyższy?

Były europoseł PiS, a ostatnio lider bliskiego Tadeuszowi Rydzykowi Ruchowi Prawdziwa Europa Mirosław Piotrowski, kwestionuje ważność wyborów prezydenckich. Zdaniem Piotrowskiego Andrzej Duda został wybrany niezgodnie z Konstytucją.

– Wybór Dudy jest nieważny. Został on wybrany po prostu niezgodnie z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej – twierdzi Piotrowski w filmie opublikowanym na YouTubie. Polityk wskazuje na o art. 128 ust. 2 Konstytucji RP.

– Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów – czytamy we fragmencie wskazanym przez Piotrowskiego.

Na nagraniu były europoseł zaznacza jednak, że jego prywatnym zdaniem, gdyby wybory odbyły się zgodnie z prawem, to wynik byłby podobny.

– Z mojego punktu widzenia jest całkowicie obojętne, czy wybory odbywają się na 50, 60, 70 czy 75 dni przed upływem kadencji prezydenta. Jednak jeśli w ustawie zasadniczej zapisano, expresis verbis, wybory muszą się odbyć nie później niż 75 dni przed końcem kadencji (…), to trzeba to respektować i implementować – podkreśla jednak Piotrowski.

– Kto lekceważy Konstytucję i ją łamie, podlega Trybunałowi Stanu, Sądowi Najwyższemu i innym sądom. (…) Czy choć jeden sędzia Trybunału Konstytucyjnego lub Sądu Najwyższego odważy się stanąć przed kamerą i powiedzieć, że wybory Prezydenta RP odbyły się zgodnie z Konstytucją? – pyta na nagraniu ulubieniec Tadeusza Rydzyka.

Źródło: YouTube Ruch Prawdziwa Europa

Za: Najwyższy Czas! (19 lipca 2020) – [Org. tytuł: «Kandydat Rydzyka chce unieważnienia wyborów?! Burza po oświadczeniu Piotrowskiego»]

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Nie ma najmniejszego znaczenia czy ktoś cieszy się z takich wyników wyborów, czy też – jak prawie połowa wyborców – rozpacza, ale pozostaje kwestia praworządności. I nie ma tutaj nic do rzeczy, czy prof. dr hab. Mirosław Piotrowski był protegowanym ojca Tadeusza (co w sumie jest nieprawdą) – znów: jeśli są takie zapisy prawne, to należy je przestrzegać. Niestety, obecna władza zawikłała się w wielu sprawach prawnych, zaplątała jeszcze mocniej gordyjski węzeł i coraz trudniej jest to teraz rozsupłać. Oczywiście znajdą się konstytucjonaliści, którzy udowodnią, że i Ziemia jest płaska, bo zawsze są usłużni naukowcy, ale problem pozostaje…

A wszystko przez tzw. pandemię koronawirusa, kiedy rząd nieodpowiedzialnie i w panice wprowadził nadzwyczajne przepisy, opierając się na… no właśnie, na czym? Opierając się na politycznej panice wznieconej przez Chiny, wzmocnionej przez przeciwników Trumpa, rozpropagowanej przez lewicowe media, przyjętej bezmyślnie przez polityków, oraz, co z przykrością należy stwierdzić, przypieczętowanej autorytetem pseudo-naukowców i niedouczonych medyków.

W sumie, rząd stworzył warunki do nadużyć Konstytucji, a teraz musi zlizywać tego gorzkie owoce. Oby nie zadławili się, oby znaleźli godne wyjście… Czego zresztą szczerze życzymy.

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content