Business Insider: Izrael chce sprowokować Iran do otwartej konfrontacji przed wyborami w USA, które może przegrać Trump

Aktualizacja: 2020-07-18 11:39 am

W ostatnich tygodniach Iran doświadczył serii bombardowań i ataków sabotażowych ze strony Izraela, które były nakierowane na obiekty wojskowe i miejsca związane z wykorzystywaniem energii jądrowej. Jest to część szerszej anty-irańskiej kampanii Izraela, mającej na celu atakowanie Iranu, a nawet sprowokowanie do otwartej konfrontacji, przed listopadowymi wyborami w USA, które może przegrać Donald Trump – podaje „Business Insider”.

Iran doświadczył w ostatnich tygodniach serii ataków bombowych i sabotażowych ze strony Izraela. Były one nakierowane na obiekty wojskowe i miejsca związane z wykorzystywaniem energii jądrowej. „Business Insider” (BI) napisał w czwartek, że jest to część szerszej anty-irańskiej kampanii, mającej na celu atakowanie Iranu, a nawet sprowokowanie do konfrontacji z Izraelem, przed listopadowymi wyborami w USA, które może przegrać Donald Trump.

„BI” powołuje się na rozmowę z byłym oficerem sił Izraela, który twierdzi, że powszechnie wiadomym jest fakt, iż przynajmniej niektóre z ostatnich incydentów w Iranie były dziełem izraelskiego wywiadu.

Zdaniem źródła „BI”, Izrael może chcieć sprowokować Iran do militarnej konfrontacji, zanim odbędą się wybory prezydenckie w USA, które może przegrać Donald Trump. Jego zdaniem władze Izraela zdają sobie sprawę, że w przypadku wygranej Joe Bidena, państwo nie mogłoby pozwolić sobie na tak otwarte i zdecydowane działania względem Iranu.

W ostatnich tygodniach na terenie Iranu doszło do wielu incydentów wymierzonych w irański przemysł zbrojeniowy lub ośrodki związane z wytwarzaniem energii jądrowej. Doniesienia wskazywały na wyjątkowo wysoką częstotliwość tego typu zdarzeń, które mogły być efektem zagranicznego sabotażu.

Władze Iranu tłumaczyły, że większość ze wspomnianych zdarzeń była wynikiem nieszczęśliwych wypadków, jednak podkreślano, że w niektórych przypadkach nie jest wykluczany sabotaż.

Źródło „BI” podkreśla, że w kręgach izraelskich służb specjalnych mówi się wprost, że przynajmniej część z opisywanych wydarzeń była efektem działań wywiadu Izraela.

Zdaniem źródła Iran może planować bardzo zdecydowaną reakcję po tym, jak wykazał się dużym opanowaniem po zabójstwie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w styczniu bieżącego roku.

22 czerwca 2020 roku miało dojść do eksplozji w jednym z irańskich zakładów produkcji rakiet. Informacje o zdarzeniu podał między innymi „New York Times”.

Jak pisaliśmy, 25 czerwca bieżącego roku mieszkańcy Teheranu, stolicy Iranu, odczuli eksplozję po której zaobserwowali pomarańczową łunę nad miastem. Irańskie władze poinformowały, że doszło do wybuchu magazynu gazu w pobliżu wojskowej placówki.

W międzyczasie zgłoszono również, że połowa miasta Sziraz w prowincji Fars nie ma elektryczności po wybuchu w elektrowni.

Podawaliśmy, że 2 lipca w irańskim ośrodku jądrowym w Natanz doszło do tajemniczego pożaru, który irańskie władze nazwały „incydentem”. Nieznana grupa pod nazwą „Gepardy Ojczyzny” twierdzi, że dokonała tam aktu sabotażu.

Z kolei 15 lipca, co najmniej 7 statków i okrętów zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych w wyniku pożaru, do którego doszło w stoczni irańskiego portu Bushehr nad Zatoką Perską.

businessinsider.com / bytimes.com / altair.com.pl / kresy.pl

Tags: , , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115453 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]