Prof. Roberto de Mattei: Po Hagii Sophii celem islamu jest Rzym

Aktualizacja: 2020-07-15 3:34 pm

„Cel islamu jest jasny – po świętej Sofii, święty Piotr” – powiedział prof. Roberto de Mattei, komentując decyzję zamienienia słynnej Hagii Sophii w meczet. Włoski historyk ostrzega, że po ponownym zajęciu starożytnej bazyliki bizantyjskiej, radykalni islamiści będą dążyć do zdobycia Rzymu. Papież Franciszek po ogłoszeniu decyzji Turcji w sprawie roli budynku powiedział krótko: „Myślę o Hagii Sophii i jestem bardzo zasmucony”.

„Papież Franciszek powiedział, że jest bardzo zasmucony przemianą muzeum Hagii Sophii w meczet, ale czego innego mógłby się spodziewać po sułtanie ErdoÄŸanie?” – skomentował słowa ojca świętego prof. Roberto de Mattei. Historyk zwraca uwagę na fakt, że turecki prezydent, radykalny muzułmanin, od lat ma na celu wkroczenie do Europy po to, aby poddać ją islamizacji.

„Ostateczny cel tureckich podbojów, zgodnie ze starożytną tradycją, jest zwany Czerwonym Jabłkiem (Kizil-Elma). To nazwa używana na oznaczenie złotego globu podpieranego przez posąg cesarza Konstantyna w Konstantynopolu” – wyjaśnia prof. de Mattei. Po zdobyciu Konstantynopola „Czerwonym Jabłkiem” stał się Rzym, którego zajęcie oznaczałoby ostateczny triumf islamu nad chrześcijaństwem.

Prof. de Mattei przytacza słowa popularnego i znanego w świecie islamskim telewizyjnego celebryty i muzułmańskiego uczonego Jusufa al-Kardawiego, który przypomniał, że Mahomet pytany o to, które miasto będzie zdobyte najpierw – Rzym czy Konstantynopol – wskazał na Konstantynopol. Al-Kardawi wyraził przy tym nadzieję, że Rzym, choć pozostaje wciąż niezdobyty, mimo podejmowanych w przeszłości prób, spotka podobny los.

27 lutego 2005 al-Kardawi ogłosił fatwę, mówiąc: „Pomimo pesymizmu wśród muzułmanów, w końcu islam będzie rządził i będzie przywódcą całego świata”. A następnie dodał: „Jednym ze znaków zwycięstwa będzie to, że Rzym zostanie podbity, Europa będzie zajęta, chrześcijanie zostaną pokonani, a muzułmanie urosną liczebnie i staną się siłą, która będzie panować nad całym kontynentem europejskim”.

Podobnego zdania do włoskiego historyka jest badacz islamu Robert Spencer, który zwraca uwagę na aspirację ErdoÄŸana, jaką jest „przywrócenie jednego kalifatu, jednego zjednoczonego islamskiego rządu”. Zdaniem Spencera ErdoÄŸan stawia się w roli Mehmeda II, zwanego też Zdobywcą, który zajął Konstantynopol w roku 1453. Po ogłoszeniu ponownego zamienienia budynku Hagii Sophii w meczet turecki prezydent ślubował „wyzwolić meczet Al-Aksa” w Jerozolimie od Izraela.

jjf/ChurchMilitant.com

Za: Fronda.pl (15.07.20)

 


 

 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115404 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]