Izrael likwiduje angielskie nazwy miast ze znaków drogowych – ‘Yerushalayim’ zamiast Jerusalem

Aktualizacja: 2009-07-16 12:40 pm

Ministerstwo Transportu w Izraelu zapowiedziało, że nazwy miejscowości na znakach drogowych nie będą już tłumaczone na język angielski i arabski. Zamiast tłumaczenia, w językach tych będzie fonetycznie napisana hebrajska nazwa.

Wkrótce więc na przykład, po angielsku zamiast ‘Jerusalem’ (Jerozolima) będzie napisane ‘Yerushalayim’, a arabska nazwa ‘Al-Naasira’ (Nazaret) zostanie zastąpiona przez ‘Natzerat’ pisaną arabskimi literami.

Rzecznik ministerstwa podał, że zmiany te mają ułatwić życie osobom nieznającym hebrajskiego zarówno mieszkańcom Izraela, jak i turystom, dodając, że w innych krajach świata nazwy zapisywane są w ten sposób. Powołana została już komisja, która ma opracować transliterację nazw na angielski i arabski. Znaki drogowe mają zostać stopniowo zamieniane w całym kraju.

P.Abraham Sarsur, arabski poseł Knesetu, skrytykował zmiany, nazywając je próbą szerzenia ideologii politycznej, dodając, że Arabowie w Izraelu będą i tak używali arabskich nazw.


Źródło: www.jpost.com
Opracował: Zafer Balbous

Za: korwin-mikke.pl -- [Org. tytuł: « Izrael: 'Yerushalayim' zamiast Jerozolimy»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11539 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]