„Społeczności żydowskie w całej Europie, w tym w Polsce, bezpośrednio skonfrontowały się z niepokojącym odradzaniem się antysemityzmu. Prezydent Duda wypowiedział się przeciwko tej nienawiści i mamy nadzieję, że nadal będzie to robił” – napisał w liście gratulacyjnym przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.

Lauder gratuluje ponownego wyboru na prezydenta i podkreśla, że podczas swojej pierwszej kadencji prezydent Duda wykazał się zrozumieniem wyzwań, przed którymi stoją Żydzi i „pracował nad poprawą relacji zarówno z polskimi, jak i międzynarodowymi społecznościami żydowskimi”.

W liście Lauder zauważa, że „Polska jest ogromnym skarbcem historii Żydów” Dodaje, że prezydent Duda uznaje znaczenie  tysiącletniego dziedzictwa polskiego żydostwa oraz faktu, że polscy Żydzi wnieśli niezmierny wkład w Polskę, uczestnicząc w jej triumfach i tragediach.

W oświadczeniu zamieszczonym na swej stronie internetowej Światowy Kongres Żydów podkreśla „uznanie dla zaangażowania Dudy w zachowanie miejsc żydowskiego dziedzictwa oraz wsparcie dla żydowskiej społeczności w Polsce”.

(na podst. rp.pl/opr. Eugeniusz Onufyrjuk)