Chrześcijanie nie godzą się na przekształcenie Hagia Sophia w meczet

Chrześcijanom trudno jest się pogodzić z przekształceniem bazyliki Hagia Sophia w meczet. Wczoraj odbyła się demonstracja w Tesalonikach. Greccy chrześcijanie domagają się stanowczej reakcji państw zachodnich. Są też pełni obaw o los chrześcijańskich mozaik w tej starożytnej bazylice. Przypominają, co stało się na okupowanej przez Turcję części Cypru, gdzie starożytne prawosławne cerkwie również zostały przekształcone w meczety, a ich chrześcijański wystrój został rozkradziony lub zniszczony.

Ks. Pascal Gollnisch, dyrektor L’Oeuvre d’Orient jednej z najstarszych katolickich instytucji, która wspiera Kościoły na Bliskim Wschodzie, podkreśla, że chrześcijanom nie wolno się pogodzić z przekształceniem Hagia Sophia w meczet. Jest to bowiem jeden z głównych ośrodków chrześcijańskiego kultu w świecie. Nadanie mu statusu muzeum w 1934 r. bynajmniej nie było rozwiązaniem satysfakcjonującym. Dziś trzeba się domagać powrotu bazyliki Hagia Sophia do jej pierwotnego stanu. Mówi ks. Gollnisch.

Ks. Gollnisch: trzeba się domagać powrotu do pierwotnego snatu

„Przekształcenie bazyliki w meczet to akt symboliczny, o bardzo poważnych konsekwencjach. W Stambule nie brak bowiem meczetów. Jest to swoiste wypowiedzenie wojny w sensie moralnym, religijnym. Ale jest to też chęć pokazania, że Turcja odwraca się plecami do tego, czym była od chwili powstania jej nowoczesnego państwa. Jest to bardzo poważne – powiedział Radiu Watykańskiemu Pascal Gollnisch. – Jest to gest podły, agresywny i całkowicie zbędny. Domagamy się do Turcji, aby zrezygnowała ze swych planów. Są to gesty, które rzutują na postrzeganie historii Turcji oraz na jej relacje ze wspólnotą międzynarodową. Jest to wydarzenie o wielkim znaczeniu, które dotyczy oczywiście przede wszystkim naszych braci prawosławnych. Rozumiemy, że chrześcijanom w Turcji trudno jest wyrazić swoje niezadowolenie. My jako L’Oeuvre d’Orient nie pogodzimy się z tą decyzją. Jeśli bazylika stanie się meczetem, będziemy wnioskować o gesty o równie silniej wymowie symbolicznej, a mianowicie będziemy domagać się, by Hagia Sophia powróciła do swego pierwotnego stanu. I trzeba to postrzegać w szerokiej historycznej perspektywie. To nie są wydarzenia, które mają znaczenie tylko dla naszych dni. Są to wydarzenia, które zapisują się w historii.”

Krzysztof Bronk – Watykan

Za: VaticanNews.va (13 lipca 2020)

 


 

Hagia Sophia – meczetem? Decyzję Turcji – choć poprzez lewicową nowomowę – krytykuje nawet UE

Zagrożeniem dla „tolerancji i otwartości Turcji” nazwał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas przywrócenie meczetu w dawnej chrześcijańskiej świątyni Hagia Sophia w Stambule. Jego zdaniem należało raczej zachować „uznany międzynarodowo” dotychczasowy muzealny status tej historycznej budowli.

Po decyzji najwyższego sądu administracyjnego Turcji, anulującej decyzję prezydenta Mustafa Kemala Atatürka z 1934 roku o przekształceniu Hagii Sophii w muzeum, Schinas przypomniał słowa obecnego szefa państwa Recepa Tayyipa ErdoÄŸana, który jako premier w 2010 roku oświadczył, że Stambuł ze swoją sztuką, kulturą, cywilizacją, ludnością jest „miastem europejskim”, które „kształtowało kulturę europejską i było przez nią kształtowane”. – Tego ducha chcemy dzisiaj odczuwać, tego oczekujemy od prezydenta ErdoÄŸana po 10 latach” – dodał Margaritis Schinas.

Jednak ostatecznie szef tureckiego państwa podpisał dekret przekształcający Hagię Sophię w meczet, podporządkowując tę starożytną budowlę urzędowi ds. religii.

Po ogłoszeniu tej decyzji włoska europosłanka Patrizia Toia uznała, że ów akt stanowi wyraz „zamknięcia na dialog międzyreligijny”, ale także „zdrady korzeni i historii Turcji, wbrew temu co twierdzi prezydent ErdoÄŸan, gdy mówi o narodowej suwerenności”. Wezwała tureckie władze, by zobowiązały się do „poszanowania prawdziwej istoty tego wielkiego kraju, jakim jest Turcja i miasta Stambułu, jednego z najpiękniejszych na świecie właśnie za sprawą wielowiekowego nakładania się różnych kultur i religii”.

Hagia Sophia uchodzi za najwspanialszą budowlę pierwszego tysiąclecia po Chrystusie. Powstała jako chrześcijańska świątynia Mądrości Bożej. Wzniesiono ją z rozkazu cesarza Justyniana w 537 r. na ruinach wcześniejszego kościoła z IV wieku. Po upadku Konstantynopola 29 maja 1453 roku szybko została przekształcona w meczet – m.in. dobudowano do niej cztery minarety. W 1934 roku decyzją prezydenta Atatürka stała się muzeum. Od lat podejmowane były przez wyznawców islamu próby wymuszenia na władzach, by Hagia Sophia z powrotem była meczetem.

KAI

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-07-11)

 


 

Skip to content