Aktualizacja strony została wstrzymana

Bloomberg: wybory w Polsce zwiastunem losów Trumpa?

Agencja Bloomberga podkreśla, że wybory prezydenckie w Polsce mogą być śledzone z wielką uwagą przez sztab wyborczy Donalda Trumpa, a to ze względu na pewne podobieństwo między politykami. Zdaniem medium Duda jak i Trump zwyciężyli w wyborach posługując się podobną retoryką, która dzisiaj, w związku z epidemią, miałaby już być nieskuteczna.

Na miesiąc przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Donalda Trumpa w czerwcu 2015 r. Polska przeprowadziła swoje wybory prezydenckie. „Był to początek serii wydarzeń, które miały doprowadzić partię Prawa i Sprawiedliwości do władzy dzięki obietnicy usunięcia od władzy elit i postawienia Polski na pierwszym miejscu” – czytamy w artykule „Bloomberga”.

W ten weekend prezydent Andrzej Duda będzie walczył o drugą kadencję w głosowaniu, którego wyniki jeszcze kilka miesięcy temu wydawały się przesądzone. „Jednak jest znak ostrzegawczy dla populistów [tak Bloomberg określa polityków prawicy – red.] po drugiej stronie Atlantyku i poza nim: pandemia koronawirusa i jej ekonomiczne skutki zmieniły kalkulacje polityczne” – komentuje medium należące do byłego kandydata na prezydenta Michaela Bloomberga.

Agencja przytacza najnowsze sondaże, sugerujące, że ”‹”‹niedzielne wybory są „walką o wszystko,” najważniejszą od obalenia komunizmu 30 lat temu. Tak przynajmniej przedstawia je premier Mateusz Morawiecki, starając się wesprzeć obecnego prezydenta.

„Polska ma wiele wspólnego z Ameryką Trumpa, ponieważ retoryka „przeciw nam” zmieniła krajobraz wyborczy w tych krajach. Trump był głośnym zwolennikiem Prawa i Sprawiedliwości i odwiedził Warszawę po tym, jak został prezydentem. Teraz Duda, który odwiedził Biały Dom podczas kampanii w zeszłym miesiącu, odkrył, że to, co pomogło mu i jego partii przejąć władzę w 2015 roku, nie sprawdza się już podczas pandemii” – czytamy.

Medium przypomina, że jeszcze na początku tego roku obecny prezydent starający się o reelekcję cieszył się 60-procnetowym poparciem. Sprzyjało mu rekordowo niskie bezrobocie i ponowne zwycięstwo PiS-u w październikowych wyborach.

Jednak sytuacja zmieniła się kilka miesięcy później i Duda nie był już w stanie wygrać wyborów w pierwszej turze. Bloomberg powołuje się dalej na wypowiedź Piotra Burasa, szefa warszawskiego biura Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych (ECFR), według którego rzekomi „populiści” nie mają już dobrych odpowiedzi na czas epidemii.

„Koronawirus sprawdza się jako czynnik zmieniający grę. Podczas gdy przewiduje się, że polska gospodarka ucierpi w najmniejszym stopniu wśród 27 krajów Unii Europejskiej, kryzys powoduje, iż obywatele polscy są bardziej sceptyczni co do działań rządu odnośnie pandemii i udostępniani wszelkich niezbędnych informacji na temat wirusa” – przekonuje „Bloomberg” powołując się na badania ECFR.

Badanie pokazuje również, że kryzys wzmacnia nastroje prounijne – twierdzi medium. „To byłaby zła wiadomość dla Prawa i Sprawiedliwości, które pozostaje w konflikcie z Brukselą w kwestiach od niezawisłości sądów po zmiany klimatu i imigrację” – wskazuje agencja.

Na koniec „Bloomberg” zastanawia się, czy polskie wybory prezydenckie będą zwiastunem wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych. Nie wiadomo jeszcze, którym siłom politycznym epidemia najbardziej się przysłuży: czy tym, które reprezentują Duda i Trump (a które „Bloomberg” określa jako populiści), czy też ich liberalnym przeciwnikom.

Źródło: bnn.bloomberg.ca

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-07-10) | https://www.pch24.pl/bloomberg–wybory-w-polsce-zwiastunem-losow-trumpa-,77123,i.html