Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemieckie media, polskie wybory. Dyplomata wezwany do MSZ

Działalność niemieckich mediów na tutejszym rynku rodzi podejrzenia o chęć wpływu na wybory prezydenckie w Polsce – uważa Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dlatego Chargé d’affaires Niemiec został dziś wezwany przez szefostwo naszej dyplomacji.

Na spotkaniu z wyraziłem jednoznaczny sprzeciw wobec serii publikacji w niemieckich mediach operujących kłamstwami i manipulacjami, rodzących podejrzenia o chęć wpłynięcia na demokratyczny proces wyborczy w Polsce – wyjaśnił Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

– Wezwaliśmy dzisiaj do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chargé d’affaires Niemiec w związku z serią artykułów w niemieckich mediach, posługujących się manipulacjami i kłamstwami, rodzących podejrzenie, że jest w tle chęć wpłynięcia na demokratyczny proces wyborczy w Polsce – powiedział dyplomata. 

W pełni szanujemy wolność mediów, ale posługiwanie się nieprawdziwymi informacjami i manipulacjami wykracza poza obszar tejże wolności mediów i dlatego też nie może być zaakceptowana. Wskazałem również, że ta kwestia kładzie się cieniem na relacjach polsko-niemieckich i powinna być w związku z tym przedmiotem naszej wspólnej troski – zaznaczył wiceszef MSZ.

Przedstawiciel Niemiec, według relacji Szynkowskiego vel Sęka „przyjął to do wiadomości, wskazywał na wolność mediów i na brak wpływu rządu na te publikacje”.

Podkreślałem, że wolność mediów to rzecz oczywista i fundament demokracji, który w pełni szanujemy, natomiast w przeddzień wyborów posługiwanie się manipulacją i w sposób, jak się wydaje, w pełni świadomy, angażowanie się po stronie jednego z kandydatów w tychże wyborach jest rzeczą wykraczającą poza tę wolność słowa – podkreślił wiceminister.

W ostatnich dniach opinię publiczną w Polsce zbulwersował sposób, w jaki należący do koncernu Ringier Axel Springer dziennik „Fakt” prezentował kwestię ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę mężczyzny, który odbył wyrok za molestowanie nieletniej wówczas córki. Akt łaski dotyczył zakazu zbliżania się sprawcy do dawnej ofiary i został udzielony na podstawie woli pokrzywdzonej oraz jej matki.

Z kolei korespondent dziennika „Die Welt”, także należącego do koncernu RAS, ocenił niedawno, iż lepszym z punktu widzenia Niemiec prezydentem byłby Rafał Trzaskowski, przeciwnik wypłacania przez Berlin reparacji za agresję na Polskę i dokonane w trakcie II wojny światowej zniszczenia naszego kraju.

Źródło: Polsat News, Twitter

RoM

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Słaba odpowiedź. Chargé d’affaires to trzeci albo jeszcze niższy stopień dyplomacji. Niemcom należy odpowiedzieć w ten sam sposób. Sakiewicz lubi się wymądrzać to niech napisze odpowiedni tekst na temat Merkel albo Frank-Walter Steinmeier. W końu o prawdę nie chodzi jak widać po Niemcach.
Michał

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-07-08) | https://www.pch24.pl/niemieckie-media--polskie-wybory--dyplomata-wezwany-do-msz,77083,i.html

Skip to content