Aktualizacja strony została wstrzymana

Wenezuela: Zestrzelenie samolotu o amerykańskich numerach

Wojsko wenezuelskie ogłosiło w środę, że jej obrona przeciwlotnicza przechwyciła nieznany samolot o amerykańskich numerach rejestracyjnych, po tym jak wtargnął się do przestrzeni powietrznej Wenezueli.

Wenezuelskie Siły Zbrojne poinformowały w krótkim oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, że „kierownictwo sił obronnych lotnictwa zauważyło w nocy 8 lipca, w przestrzeni powietrznej kraju, samolot o numerze rejestracyjnym ze Stanów Zjednoczonych, który został zneutralizowany zgodnie z prawem”.

Dowództwo wskazało, że samolot ten przemycał narkotyki przez przestrzeń powietrzną kraju.

Wenezuelskie władze opublikowały zdjęcia płonącego samolotu chwilę po jego zestrzeleniu, z numerem rejestracyjnym N339AV.

Według informacji o miejscach kontroli ruchu lotniczego, numer ten należy do specjalnego samolotu „Hawker 800” i przed incydentem przeprowadził lot w meksykańskiej przestrzeni powietrznej ze stanu Toluca na wyspę Cozumel.

Zazwyczaj nie podaje się żadnych oficjalnych informacji na temat miejsca incydentu, ładunku i załogi, ale takie incydenty są zazwyczaj związane z handlem narkotykami.

Średni koszt tego samolotu na rynku wtórnym wynosi 2 mln USD, a jego ładowność 900 kg.

Miesiąc wcześniej, podobny incydent w zachodniej części kraju, który został zgłoszony przez Ministerstwo Obrony jako samolot zestrzelony, używany przez dilerów narkotyków.

(na podst. almasdarnews.com/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Za: Xportal.pl (9 lipca 2020) | http://xportal.pl/?p=37107