Aktualizacja strony została wstrzymana

Bill Gates twierdzi, że „przekonanie ludzi do samodzielnego szczepienia nie będzie łatwe”

Miliarder Bill Gates oświadczył, że liczy się z tym, że wraz z postępującym ochłodzeniem na jesień, krzywa śmiertelności słynnego strasznego koronawirusa może znowu zyskać tendencję wzrostową. Wyraził swój sceptycyzm w związku z tendencją ograniczenia środków kwarantanny i powszechną niechęcią obywateli do noszenia masek i utrzymywania dystansu.

Wyraził też opinię, że gdy pojawi się szczepionka, nie wszyscy mogą chcieć ją przyjąć bez przekonujących dowodów na jej bezpieczeństwo. Wszystko to jego zdaniem może spowolnić formowanie się odporności zbiorowej.

W wywiadzie dla CNN założyciel Microsoftu powiedział, że USA zmierzają w kierunku nowej rundy infekcji koronawirusem, która rozpocznie się w październiku lub listopadzie. Sądząc po tym, że wielu odmawia noszenia masek i trzymania się od siebie w określonej odległości, druga fala będzie poważna.

„Najlepszym lekarstwem jest zmniejszenie śmiertelności, ale szczególnie w październiku lub listopadzie śmiertelność powróci w dużych ilościach, jeśli nie ograniczymy się w większym stopniu niż obecnie” – powiedział Bill Gates. „Teraz latem pogoda nam pomaga, ale wraz z nadejściem chłodu sytuacja znów się pogorszy”.

„Dobra wiadomość jest taka, że śmiertelność nieco spadła, kiedy uczymy się leczyć ludzi, a system opieki zdrowotnej stał się mniej przeciążony” – dodał. „Ale globalny obraz i sytuacja w USA są mniej różowe niż się spodziewałem”.

Jedynym rozwiązaniem jest szczepionka, a Gates ma nadzieję, że pojawi się kilka opcji, które można wprowadzić do masowej produkcji. Jednak tutaj wszystko nie będzie tak gładkie, jak byśmy tego chcieli. Gates powiedział, że przekonanie ludzi do szczepionki przeciwko COVID-19 nie będzie łatwe.

W szczególności trzy czwarte Amerykanów stwierdziło w ankiecie w maju, że zostaną zaszczepieni, jeśli będą pewni, że szczepionka jest bezpieczna. Około 40% dorosłych zgadza się na szczepionkę, jeśli zostanie zatwierdzona przez amerykański Departament Zdrowia (FDA). Kolejne 38% jest skłonnych podjąć ryzyko dopiero po długich i sprawdzonych badaniach klinicznych. Pozostałe 38% respondentów poczeka, aż większość populacji zostanie zaszczepiona, a następnie sami zdecydują o tym.

Gates jest pewien, że większość nadal zgodzi się na szczepienia, ale naukowcy wciąż muszą odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Czy szczepionka będzie równie bezpieczna i skuteczna dla różnych populacji? Jak będą ją znosić kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze? Rzeczywiście, w tak krótkim czasie na opracowanie szczepionek z pewnością nie przejdzie testu bezpieczeństwa i skuteczności dla tych kategorii populacji.

Gates, który odstąpił od zarządzania Microsoftem, zaczął aktywnie wyrażać swoje poglądy na temat tego, jak właściwie radzić sobie z koronawirusem i czego oczekiwać w przyszłości. Tak często, że teoretycy spisku oskarżali go o knucie i prawie zaangażowali w stworzenie wirusa. Gates, ignorując plotki, co 20 lat przewiduje nawrót pandemii i wyjaśnia, jakie innowacje są potrzebne do walki z koronawirusem.

Za: zmianynaziemi.pl (2020-07-04) | https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/bill-gates-twierdzi-ze-przekonanie-ludzi-do-samodzielnego-szczepienia-nie-bedzie-latwe

Skip to content