Ze słownika informatycznego znikają „niepoprawne” określenia

Aktualizacja: 2020-07-4 7:30 pm

Koncerny Twitter i JPMorgan usuwają ze swojego słownika „niepoprawnie” kojarzące się sformułowania używane w terminologii informatycznej. To kolejny plon antyrasistowskiej histerii, która ogarnia coraz więcej sfer naszego życia codziennego.

Master (dosłownie: mistrz, pan) i slave (niewolnik) to sformułowania odnoszące się w informatyce do relacji nadrzędnych i podrzędnych urządzeń oraz procesów. W tej dziedzinie używane także było dotychczas określenie blacklist (czarna lista). Być może wkrótce wszystkie te niemile widziane słowa znikną ze słownika.

Hasło do zmiany rzuciły jako pierwsze Twitter i JP Morgan. Inspiracją był ruch społeczny Black Lives Matter, w imię którego rebelianci dokonują redefinicji rozmaitych tradycyjnych pojęć.

Pionierami usunięcia przez Twitter z procesów kodowania haseł master, slave i blacklist było dwóch inżynierów opowiadających się za używaniem „bardziej integracyjnego języka programowania”. Wkrótce do platformy komunikacyjnej dołączył największy bank Ameryki, JPMorgan.

„Słowa mają znaczenie” – stwierdził Michael Montano, szef zespołu inżynierów Twittera . „Jesteśmy zobowiązani do przyjęcia języka włączającego w naszym kodzie, konfiguracji, dokumentacji i nie tylko” – dodał.

Politycznie niepoprawne słowa zostaną zastąpione innymi.

Źródło: edition.cnn.com

RoM

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115153 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]