Kardynał wzywa do udziału w Black Lives Matter. Nie przeszkadza mu antykatolickość ruchu?

Brytyjski kardynał Michael Fitzgerald zachęcił katolików na całym świecie do włączenia się w walkę o „sprawiedliwość rasową”, jaka rozgorzała po śmierci George’a Floyda. Problem w tym, że ruchowi temu przewodzi Black Lives Matter – organizacja posługująca się marksistowską retoryką, promująca antyrodzinną, prohomoseksualną i proaborcyjną agendę.

„Myślę, że ważne jest, aby słuchać ludzi i starać się ich zrozumieć, ponieważ mówienie dzisiaj o dyskryminacji rasowej jest trudne” – powiedział purpurat w rozmowie amerykańską Catholic News Agency.

„Trudno to zdefiniować i trudno o tym mówić, ponieważ wiele osób dyskryminowanych może odczuć, że są marginalizowani i niesłuchani, co zniechęca ich do rozmowy. Musimy stworzyć atmosferę, w której można dzielić się trudnościami i słuchać” – podkreślił hierarcha, mianowany kardynałem przez Franciszka w 2019 r.

„Oto chrześcijańskie przesłanie: wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i każdy z nas ma swoją godność i należy ją szanować. – podkreślił.

I nie byłoby w tym nic dziwnego – wszak kard. Fitzgerald przypomniał podstawy katolickiej wiary – gdyby nie to, że swoją refleksję połączył z wezwaniem do uczestnictwa w marszach ruchu Black Lives Matter.

„Jako wspólnoty kościelne powinniśmy brać udział w życiu społeczeństwa” – podkreślił. „Około 10 dni temu odbył się marsz w naszym sąsiedztwie, w Toxeth, które było miejscem zamieszek rasowych w latach 80. XX wieku”- wspomniał. „Teraz nie wziąłem udziału, ponieważ jestem już na takie rzeczy za stary i powinienem siedzieć w domu [z powodu pandemii]. Ale pozostali trzej członkowie mojego zgromadzenia brali udział w tym marszu. Więc na bieżąco śledziliśmy wydarzenia” – zaznaczył członek Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, znanych potocznie jako Ojcowie Biali.

12 czerwca przez Liverpool przeszła pokojowa manifestacja w związku ze śmiercią George’a Floyda. W marszu zorganizowanym przez Black Lives Matter wzięło udział nawet do 7 tys. osób. W Londynie odbył się podobny marsz, z tą różnicą, że doszło w nim do regularnych walk z policją, plądrowania sklepów i ataków na niewinnych cywilów.

Korzeni jak i samego charakteru Black Lives Matter w żaden sposób nie można łączyć z nauką katolicką. W walce o „sprawiedliwość rasową” zwolennicy ruchu posługują się marksistowską retoryką i teorią permanentnej rewolucji. Promują także prohomoseksualną i proaborcyjną agendę. Z celami BLM utożsamia się największy dostawca „usług aborcyjnych” w USA, Planned Parenthood. Dwie z trzech założycielek BLM określa się jako „osoby queer” i lesbijki. W ich manifeście, opublikowanym w sieci, znajdujemy także wezwanie do sprzeciwu wobec promocji tradycyjnego modelu rodziny na rzecz komun wychowujących wspólnie dzieci.

Widoczna jest także silna antykatolickość ruchu. W USA ofiarą „antyrasistowskich” rozruchów padły monumenty upamiętniające franciszkańskiego misjonarza św. Junipera ze Sierry i króla Ludwika IX Świętego. Aktywista Shaun King wezwał w do usunięcia artystycznych wizerunków Chrystusa oraz Matki Bożej, jeśli przedstawieni są jako biali. Jego zdaniem służą one utrwalaniu dominacji białego człowieka. W Holandii członkowie BLM zniszczyli kapliczkę Matki Bożej. W sieci pojawiła się kampania nawołująca do przeprojektowania jednego z najważniejszych brytyjskich odznaczeń – Orderu św. Michała i św. Jerzego. Zdaniem inicjatorów tej kampanii scena obrazująca Archanioła Michała trzymającego nogę na głowie szatana przypomina śmierć George’a Floyda i symbolizuje tryumf białego człowieka nad skutym czarnoskórym mężczyzną.

W 2002 r. Michael Fitzgerald stanął na czele Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, z której został odsunięty decyzją Benedykta XVI. Następnie został mianowany nuncjuszem apostolskim w Egipcie. Po ustąpieniu w 2012 r., przeszedł na emeryturę, osiedlając się najpierw w Jerozolimie, a następnie w Liverpoolu. Kardynał, który poświęcił swoje życie studiom arabskim i islamskim, powiedział, że wierzy, że papież Franciszek może zapoczątkować nową erę w relacjach między głównymi religiami świata. W tym kontekście przytoczył deklarację o „ludzkim braterstwie”  podpisaną przez papieża z Wielkim Imamem al-Azharu, Ahmedem El-Tayebem w Abu Zabi w 2019 r.

Źródło: własne PCh24.pl / catholicnewsagency.com

PR

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Módlmy się o dary Ducha św. dla Kardynała albo o dobrego lekarza psychiatrę!! Widocznie mu rozum odebrało.
Polonus

Pan Jezus ostrzegał przed wilkami które są wśród owiec. Ten człowiek to właśnie taki Wilk
Ron

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-07-02) | https://www.pch24.pl/kardynal-wzywa-do-udzialu-w-black-lives-matter--nie-przeszkadza-mu-antykatolickosc-ruchu-,76948,i.html

Skip to content