Irlandia przed Trybunałem. Za ochronę życia

Aktualizacja: 2009-07-15 2:20 pm

Trzy kobiety skarżą Irlandię do Trybunału Praw Człowieka za to, że musiały wyjechać do Wielkiej Brytanii, by dokonać aborcji. Źądają odszkodowania za ubytek na swoim „zdrowiu i kondycji”.

– To może być europejska sprawa “Roe kontra Wade” więc nie powinno się lekceważyć jej wagi – przestrzega słowacki adwokat Roger Kiska, członek Alliance Defense Fund, organizacji monitorującej działania Trybunału pod kątem ochrony życia.

Sprawa nabrała wagi, gdy tydzień temu Strasburg zezwolił, by zajęła się nią Wielka Izba – organ Trybunału zajmujący się sprawami o międzynarodowym znaczeniu. Decyzje Izby, choć w praktyce nie powodują zmiany statusu prawnego poszczególnych krajów, są wiążące dla niższych sądowych instancji i państw członkowskich.

– Państwo musi zapłacić odszkodowanie, ale jeśli uznaje swój stan prawny za stabilny, to prawa nie zmienia – mówi prof. Grzegorz Janusz, specjalista ds. prawa międzynarodowego z UMCS.

Problem w tym, że precedens zachęca kolejne aktywistki do składania skarg i wzmacnia aborcyjne lobby. Kobiety, które w sądzie posługują się pseudonimami A, B i C, przed Trybunałem reprezentuje Irlandzkie Towarzystwo Planowania Rodziny. Prof. Janusz przyznaje, że kara nałożona na Irlandię wzmocniłaby kampanie kobiet, które walczą o prawo do aborcji.

W 2007 roku trzy kobiety, które zabiły swoje nienarodzone dzieci złożyły skargę do Trybunału, twierdząc, że przepisy irlandzkiej konstytucji, strzegącej życia poczętego, naraziły na szwank ich “zdrowie i kondycję”. Aby dokonać aborcji musiały wyjechać do Wielkiej Brytanii. Zdaniem skarżących, wiązało się to z “ogromnymi ciężarami fizycznymi, emocjonalnymi i finansowymi”. Każda z nich twierdzi także, że z powodu “opóźnień i uciążliwości” musiała dokonać tzw. późnej aborcji.

AJ/LifeSiteNews.com

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11508 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]