„Antyrasistowskie” szaleństwo w USA: nakaz noszenia maseczek nie obowiązuje niebiałych

Aktualizacja: 2020-06-25 1:47 pm

W hrabstwie Lincoln w stanie Oregon wprowadzono nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Nie obowiązuje on jednak niebiałych, jeśli mają obawy związane z „profilowaniem rasowym” lub „nękaniem”.

Hrabstwo Lincoln jest jednym z pierwszych regionów, który obostrzenia związane z koronawirusem uzależnia od… koloru skóry. Oprócz niebiałych z obowiązku noszenia maseczek zwolnione się także osoby niepełnosprawne i chore, którym maseczka utrudnia oddychanie. Nie muszą jej nosić także dzieci poniżej 12. roku życia, jednak władze „zachęcają”, by zasłaniać nos i usta u dzieci powyżej 2. roku życia.

Region ten zamieszkują w przeważającej mierze biali, którzy stanowią prawie 90 proc. z niemal 50-tysięcznej społeczności. Czarnoskórzy stanowią natomiast mniej niż 1 proc. Najwyraźniej na fali poczucia winy za „białą supremację” lokalne władze postanowiły przekroczyć granicę absurdu.

Dyrektywa hrabstwa Lincoln odbiega jednak od stanowych zaleceń gubernator Oregonu Kate Brown. Nie uwzględniła ona bowiem kuriozalnych „rasowych wyjątków”. Tymczasem amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) od kwietnia zalecają mieszkańcom USA noszenie maseczek. Jednak przedstawiciele społeczności czarnej i latynoskiej obawiają się, że w maseczkach będą postrzegani jako „przestępcy”.

Zdaniem cytowanego przez CNN czarnoskórego profesora ekonomii z Uniwersytetu w Ohio, noszenie maseczek wydaje się „rozsądną reakcją”. Jeśli jednak chodzi o kolorowych, mężczyzna ma już wątpliwości. Jak stwierdził, wówczas zmusza się ludzi „żeby wyglądali groźnie, biorąc pod uwagę stereotypy rasowe, które istnieją”.

Z kolei „antyrasistowska” aktywistka z ACLU Racial Justice Program ubolewała w kwietniu, że każde zastosowane wobec czarnych rozwiązanie to sytuacja „przegrana-przegrana”. Jej zdaniem, zarówno w maseczkach, jak i bez czarnoskórzy czują się zagrożeni.

Wygląda więc na to, że zarówno noszenie maseczki, jak i jej brak może okazać się w przypadku niebiałych przejawem rasizmu.

Źródło: CNN

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115012 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]