Aktualizacja strony została wstrzymana

Australijskie radio: szachy są rasistowskie, bo… białe rozpoczynają grę

Australijskie publiczne radio ABC zaproponowało panel dyskusyjny na temat… rasizmu w szachach.

Do dyskusji zaproszono Johna Adamsa, reprezentującego Australijską Federację Szachową, jednak odmówił on wzięcia w niej udziału. W mediach społecznościowych wyjaśnił on swoją decyzję krytykując publiczne radio: „ABC wzięło stronę uważając, że szachy są rasistowskie, ponieważ białe rozpoczynają grę. … Ta cała sprawa jest kompletnie absurdalna. Mamy dużo większe problemy w Australii niż gadanie o tego rodzaju nonsensach.

W rozmowie na temat „rasistowskich szachów”, którą jednak przeprowadzo na antenie radiowej, zaproszony gość, dr Kevin Bonham z komitetu Australijskiej Fedracji Szachowej odrzucił sugestie jakoby zasady gry ustalające, iż białe rozpoczynają grę mają rzekomo rasistowskie motywacje. Bonham dodał jednak, że jeśli ktoś gra w szachy nieoficjalnie, to może sobie dowolnie ustalić, np. to że bierki czarne wykonują pierwszy ruch.

W dyskusji na twitterze czytelnicy nie dowierzają pytając czy przypadkiem nie mamy do czynienia z Prima Aprilisowym żartem. John Adams odpowiada jednak, że niestety nie, że finansowane z publicznych środków i przez podatników radio ABC „na wszystko co tylko możliwe nakłada marksistowską ideologię.

 

 

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: twitter (Jun 23, 2020) | https://twitter.com/adamseconomics/status/1275281388900544512

Skip to content