Australijskie radio: szachy są rasistowskie, bo… białe rozpoczynają grę

Aktualizacja: 2020-06-24 10:48 am

Australijskie publiczne radio ABC zaproponowało panel dyskusyjny na temat… rasizmu w szachach.

Do dyskusji zaproszono Johna Adamsa, reprezentującego Australijską Federację Szachową, jednak odmówił on wzięcia w niej udziału. W mediach społecznościowych wyjaśnił on swoją decyzję krytykując publiczne radio: “ABC wzięło stronę uważając, że szachy są rasistowskie, ponieważ białe rozpoczynają grę. … Ta cała sprawa jest kompletnie absurdalna. Mamy dużo większe problemy w Australii niż gadanie o tego rodzaju nonsensach.

W rozmowie na temat “rasistowskich szachów”, którą jednak przeprowadzo na antenie radiowej, zaproszony gość, dr Kevin Bonham z komitetu Australijskiej Fedracji Szachowej odrzucił sugestie jakoby zasady gry ustalające, iż białe rozpoczynają grę mają rzekomo rasistowskie motywacje. Bonham dodał jednak, że jeśli ktoś gra w szachy nieoficjalnie, to może sobie dowolnie ustalić, np. to że bierki czarne wykonują pierwszy ruch.

W dyskusji na twitterze czytelnicy nie dowierzają pytając czy przypadkiem nie mamy do czynienia z Prima Aprilisowym żartem. John Adams odpowiada jednak, że niestety nie, że finansowane z publicznych środków i przez podatników radio ABC “na wszystko co tylko możliwe nakłada marksistowską ideologię.

 

 

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie twitter (Jun 23, 2020)
Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114992 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]