Aktualizacja strony została wstrzymana

Jeden z najważniejszych brytyjskich orderów jest rasistowski? Aktywiści żądają jego przeprojektowania

W sieci pojawiła się petycja wzywająca do przeprojektowania jednego z najwyższych brytyjskich odznaczeń – Orderu św. Michała i św. Jerzego. Zdaniem aktywistów zainspirowanych akcją Black Lives Matter scena przedstawiona na awersie orderu przypomina zabójstwo George’a Floyda – poinformował w poniedziałek Guardian.

Order Świętego Michała i Świętego Jerzego (stopień Knight Commander). Źr. Wikimedia

Order św. Michała i św. Jerzego został ustanowiony w 1818 roku. Brytyjscy monarchowie osobiście przyznają go ambasadorom, dyplomatom i innym wysokim urzędnikom Foreign Office za służbę dyplomatyczną za granicą. Na awersie orderu przedstawiono św. Michała Archanioła depczącego szatana. Jednak osoby popierające przeprojektowanie orderu dostrzegły w tej scenie podtekst rasistowski.

W petycji zamieszczonej na stronie internetowej change.org napisano: „To bardzo obraźliwy obraz, [który] przypomina także niedawne morderstwo George’a Floyda przez białego policjanta w taki sam sposób, jak zaprezentowano na medalu. My, niżej podpisani, wzywamy do całkowitego przeprojektowania tego medalu w bardziej odpowiedni sposób i do złożenia oficjalnych przeprosin za popełnioną zniewagę”.

Guardian zacytował także opinię Bumi Thomas, brytyjskiej piosenkarki nigeryjskiego pochodzenia, która uważa, że scena na orderze niesie podprogowy rasistowski przekaz. „To nie jest demon, to jest czarny mężczyzna w łańcuchach z białą, niebieskooką postacią stojącą na jego karku. To jest dosłownie to, co przydarzyło się George’owi Floydowi i to, co przydarza się czarnym od stuleci pod pozorem misji dyplomatycznych…” – stwierdziła Thomas. Piosenkarkę oburzyło, że obraz ten jest nie tylko akceptowany, ale także wiąże się z jednym z najwyższych odznaczeń w Wielkiej Brytanii, co uznała za wynik „instytucjonalnego rasizmu”. W opinii Thomas order powinien zostać przeprojektowany tak, by odzwierciedlał „bardziej postępowy, holistyczny związek między Wielką Brytanią a narodami Wspólnoty Narodów”.

Do przeprojektowania orderu wezwał też Sir Simon Woolley, założyciel i szef organizacji Operation Black Vote. „Pierwotny obraz mógł przedstawiać św. Michała zabijającego szatana, ale postać ta nie ma rogów ani ogona i jest wyraźnie czarnym mężczyzną. Jest to szokujące przedstawienie, a jeszcze bardziej szokujące jest to, że obraz ten można wręczać ambasadorom reprezentującym ten kraj za granicą” – uważa Wooley.

Obecnie petycję o zmianę wyglądu orderu podpisało na stronie change.org 5710 osób.

Kresy.pl / Guardian

Za: Kresy.pl (24 czerwca 2020)

 


 

Archanioł Michał pokonujący Szatana rasistą? Black Lives Matter: to przypomina śmierć Floyda

W sieci pojawiła się kampania nawołująca do przeprojektowania jednego z najważniejszych brytyjskich odznaczeń – Orderu św. Michała i św. Jerzego. Zdaniem inicjatorów scena Archanioła Michała trzymającego nogę na głowie szatana przypomina śmierć George’a Floyda i symbolizuje tryumf białego człowieka nad skutym czarnoskórym mężczyzną.

Order Świętego Michała i Świętego Jerzego tradycyjnie przyznaje się ambasadorom i dyplomatom oraz wyższym urzędnikom MSZ służącym za granicą. W sieci na stronie change.org pojawiła się petycja o przeprojektowanie słynnego wizerunku. Zdaniem inicjatorów scena zbytnio przypomina śmierć Georga Floyda, który przez prawie dziewięć minut leżał z kolanem policjanta na swoim karku, co ostatecznie doprowadziło do jego uduszenia.

Petycja, zapoczątkowana przez Tracy Reeve, mówi: „To obraz bardzo ofensywny, przypomina także niedawne morderstwo George’a Floyda przez białego policjanta. My, niżej podpisani, wzywamy do całkowitego przeprojektowania tego medalu w bardziej odpowiedni sposób i do złożenia oficjalnych przeprosin za popełnione przestępstwo”.

Osoby wspierające akcję zaznaczają, że scena nie ukazuje demona, ale czarnego mężczyznę w łańcuchach, na którym stoi wyraźnie biała, niebieskooka postać. „To dosłownie to, co przydarzyło się George’owi Floydowi i to, co przytrafiało się czarnym od stuleci pod pozorem misji dyplomatycznych: aktywne, podprogowe przekazy, które wzmacniają podbój, ujarzmienie i odczłowieczenie ludzi kolorowych” – uważa Bumi Thomas, brytyjski piosenkarz o nigeryjskich korzeniach.

Inicjatorzy akcji odczytują scenę jako symbol zinstytucjonalizowanego rasizmu, którego prawdziwe znaczenie to całkowita dominacja białego człowieka nad skolonizowanymi ludami. Sama zmiana wizerunku to zdaniem aktywistów dopiero początek. „Przeszłość opowiada o teraźniejszości i dlatego symbolizuje wszystko, z czym walczy Black Lives Matter. To zarazem wyzwanie i okazja. Wyzwanie do uznania tego dziedzictwa, ale i okazja do jego naprawy. Łatwo jest pozbyć się takiego wizerunku, ale osobiście opowiadam się za rekonstrukcją w stylu root-and-branch (dosł. korzeń i gałąź), ponieważ większość instytucji tworzonych przez brytyjskie imperium wciąż istnieje” – przekonuje Simon Woolley, dyrektor i jeden z założycieli Operation Black Vote.

Źródła: polskieradio24.pl / theguardian.com

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-06-24)

 


 

Skip to content