Za ten wpis w Internecie prokuratura postawiła 36-letniemu mężczyźnie zarzut znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy

Łódzka Prokuratura postawiła 36-letniemu mężczyźnie zarzut publicznego znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy, do jakiego miało dojść na internetowym profilu Radia Łódź – poinformowała we wtorek rozgłośnia. Podejrzanemu grozi kara do trzech lat więzienia. Napisał: „Faszystowskie, służalcze i prymitywne bydlę, a nie żaden prezydent.”

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

(PAP)

Za: Najwyższy Czas! (16 czerwca 2020)

 


 

Duda chroniony jak Mahomet? Właściciel furgonetki z karykaturą prezydenta usłyszał zarzuty [FOTO]

W okresie przedwyborczym Andrzej Duda jest w Polsce traktowany jak Mahomet w Islamie. Za karykaturę prezydenta można zostać ukaranym.

Karykatura Andrzeja Dudy Źródło: FB/Sebastian Pawlowski

46-latek z Gdańska dostanie zarzuty, bo na swojej furgonetce umieścił napis „Wolę w szambie zanurkować niż na Dudę zagłosować”. Obok hasła wstawił zdjęcie Andrzeja Dudy w czapce klauna.

Źadnych wulgaryzmów, żadnych obraźliwych zwrotów kierowanych wprost do prezydenta. No, a zdjęcie? Zwykła karykatura i to też nie jakaś strasznie ostra.

Ktoś jednak stwierdził, że to już się podpina pod „obrazę głowy państwa”. Jakiś donosiciel przyuważył kierowcę w gdańskiej Oliwie i zadzwonił na policję.

– Kierujący samochodem dostawczym 46-latek został zatrzymany po zgłoszeniu mieszkańca Gdańska, który zrobił zdjęcia tego samochodu. Po zakończeniu przesłuchania mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia prezydenta RP. Następnie został zwolniony do domu, samochód został mu zwrócony. O dalszym postępowaniu zadecyduje prokurator – przekazała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Właściciel furgonetki twierdzi, że nie da się zastraszyć i napisu nie ściągnie. Cała sprawa jest bulwersująca, bo podobne karykatury polityków od lewa do prawa, umieszczane są w periodykach politycznych regularnie.

Wcześniej nie pozywano ludzi za karykaturę bądź satyrę na władzę. Najwidoczniej jednak, w okresie przedwyborczym Andrzej Duda jest traktowany jak Mahomet w Islamie. Za karykaturę prezydenta grozi kara.

Za: Najwyższy Czas! (20 czerwca 2020)

 


 

Skip to content