Manipulacja wyświetleniami. Tak działa w praktyce YouTube

Aktualizacja: 2020-06-11 8:51 am

Cenzura, demonetyzacja, usuwania z sieci – to znane praktyki często stosowane przez YouTube. Najpopularniejsza platforma z nagraniami wideo stosuje jeszcze jeden rodzaj manipulacji. Okazuje się, że zaniża liczbę wyświetleń.

Jak donosi Robert Gwiazdowski, jeden z jego znajomych napisał do YouTube z zapytaniem, dlaczego liczba wyświetleń na jego kanale się zmniejsza. Odpowiedź zdumiewa.

„W przypadku niektórych filmów liczba wyświetleń może wydawać się zamrożona lub nie pokazywać tych wyświetleń, ilu się spodziewasz. Wyświetlenia filmu weryfikujemy na podstawie algorytmu, co jest sprawiedliwym rozwiązaniem zarówno w stosunku do właścicieli treści, jak i reklamodawców czy użytkowników, a także zapewnia przyjemne korzystanie z platformy. Aby potwierdzić, że liczba wyświetleń jest wiarygodna i zgodna z rzeczywistością, YouTube może tymczasowo spowolnić lub zablokować ich naliczanie albo zmienić liczbę wyświetleń, a także odrzucić odtworzenia niskiej jakości” – czytamy w uzasadnieniu.

Cóż, najwyraźniej czyjeś wyświetlenia są lepsze od innych.

Absurdalna sytuacja jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych.

„Rozumiecie coś z tego? Źeby potwierdzić, że liczba wyświetleń filmu jest wiarygodna, YT może ją sobie dowolnie zmanipulować” – skomentował publicysta Łukasz Warzecha.

„Rozumiemy coś z tego. To są oszuści polityczni. Trzeba w Polsce pilnie przyjąć w Polsce rozwiązania na wzór Executive order Trumpa z zeszłego tygodnia” – dodał z kolei redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!”, Tomasz Sommer.

Całość: Najwyższy Czas! ()

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114770 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]