Szumowski o PRZYMUSOWYM szczepieniu na koronawirusa. „Jestem za wpisaniem szczepionki do obowiązkowego kalendarza”

Aktualizacja: 2020-06-9 2:33 pm

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w porannej rozmowie w radiu RMF FM odniósł się do szczepionek na Covid-19, które próbują opracować koncerny farmaceutyczne na całym świecie. Stwierdził, że jeśli taka powstanie i będzie bezpieczna, powinna zostać wpisana do kalendarza szczepień w Polsce.

Prowadzący rozmowę Robert Mazurek zapytał, czy szczepionki będą obowiązkowe w Polsce. Szumowski na początku próbował udzielić wymijającej odpowiedzi.

– To zależy od szczepionki. Bo szczepionka szczepionce jest nierówna. Pytanie, jakie będą badania bezpieczeństwa. Jak dobrze ona będzie przebadana. Patrząc na tempo, ona jest w początkowej fazie – mówił minister.

Mazurek poprosił jednak o konkretniejszą odpowiedź.

Jeżeli szczepionka będzie bezpieczna, to powinniśmy rozważyć wpisanie jej do obowiązkowego kalendarza szczepień – powiedział Szumowski.

Zaznaczył, że minister zdrowia najpierw musi dostać rekomendacje od ekspertów, czyli od wirusologów i epidemiologów.

Dodał, że rozumie strach przed szczepionkami, bo wśród społeczeństwa występuje on tak długo, jak długo istnieją szczepionki. Przekonywał jednak, że nie ma czego się bać.

Tak jak szczepimy się na różne inne choroby, który wyeliminowaliśmy z naszego życia. Trudno powiedzieć, że szczepionki negatywnie działają – mówił.

Myślę, że strach przewyższył poczucie bezpieczeństwa, bo dawno nie widzieliśmy tak dramatycznej epidemii. Ludzie jej nie widzą, bo nie mają osobistej tragedii wśród rodziny, bo nie mamy Lombardii, nie mamy Hiszpanii. W Polsce zachorowało tyle osób, co zachorowało w Hiszpanii – argumentował na antenie RMF FM Szumowski.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114731 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]