Aktualizacja strony została wstrzymana

Czemu telewizja publiczna „zapomniała” o lekcjach religii?

DLACZEGO TVP EMITUJE LEKCJE ZE WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW POZA JEDNYM – RELIGIĄ?

O lekcje religii w „Szkole z TVP”

Od ponad dwóch miesięcy z powodu koronawirusa, szkoły są zamknięte, a dzieci uczą się w systemie zdalnym.

Telewizja Publiczna uruchomiła pasmo „Szkoła z TVP, które ma być pomocą dla dzieci i rodziców, szczególnie tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na lekcje online.

Inicjatywa jest ze wszech miar godna pochwały. Jest jednak pewien problem. W paśmie emitowane są lekcje ze wszystkich przedmiotów poza jednym – religią.

Jest czymś trudnym do zrozumienia, że, w Polsce gdzie blisko 90% uczniów uczęszcza na katechezę, publiczna telewizja TVP, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Komisja Wychowania Katechetycznego przy Konferencji Episkopatu nie dostrzegły w porę, że lekcje religii również powinny znaleźć się w paśmie „Szkoła z TVP”.

Prosimy o podpisanie petycji do wszystkich trzech instytucji o pilne uzupełnienie programu pasma szkolnego w TVP o nauczanie religii.

Katolicy nie mogą być przez władze publiczne traktowani z mniejszą uwagą niż inni obywatele.

Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dlaczego lekcje religii nie mogą być realizowane w formie telewizyjnej.

TVP ma przecież wypełniać misję publiczną, a edukacja, w tym wychowanie w wartościach chrześcijańskich, jest jednym z obszarów gdzie owa misja powinna się realizować.

Jest czymś głęboko zasmucającym, że w tym trudnym dla wszystkich czasie obostrzeń związanych z koronawirusem to właśnie nauka religii stała się przedmiotem niedociągnięć ze strony nadawcy publicznego jakim jest TVP

Chcemy wezwać TVP, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Konferencję Episkopatu Polski do pilnego naprawienia tego błędu i emisję lekcji religii w telewizji publicznej.

Ufamy, że brak akurat tego przedmiotu w polskiej telewizji to skutek prostego niedopatrzenia i braku uzgodnień między poszczególnymi decydentami.

Tym bardziej jednak uważamy, że naprawienie tego rodzaju błędu powinno być natychmiastowe.

Mamy w Polsce wielu zdolnych katechetów, którzy są w stanie podołać temu zadaniu. Telewizja Publiczna ma niemałe doświadczenie w produkcji treści religijnych, stąd nie powinno być najmniejszego problemu z przygotowaniem odpowiednich do wieku uczniów materiałów edukacyjnych.

Jeszcze raz bardzo prosimy o podpis pod petycją o uruchomienie lekcji religii w TVP.

O lekcje religii w TVP

Jego Eminencja Abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Sz.P. Dariusz Piontkowski – Minister Edukacji Narodowej

Sz. P. Maciej Łopiński – p.o. Prezesa Zarządu TVP S.A.

Brak lekcji religii w paśmie „Szkoła z TVP”, którego rolą jest wspomaganie edukacji dzieci w warunkach ograniczeń związanych z epidemią jest dla mnie niezrozumiałym zaniedbaniem.

Trudno uwierzyć, że w Polsce gdzie prawie 90% uczniów uczęszcza na katechezę mogło dojść do jej pominięcia podczas układania programu lekcji telewizyjnych.

Telewizja publiczna jest dobrem wszystkich obywateli i jest utrzymywana z ich podatków stąd wszyscy mamy prawo oczekiwać, by tak wybiórcze potraktowanie obwiązującej podstawy programowej nie miało nigdy miejsca.

Wierząc, że stało się to wyłącznie w wyniku swoistego rodzaju zaniedbania, a nie celowego działania oczekuję jak najszybszego uzupełnienia programu o naukę religii.

[Imię i nazwisko]

Za: CitizenGO · 27.05.2020

 


 

Przedmioty

TVP ma przecież wypełniać misję publiczną, a edukacja, w tym wychowanie w wartościach chrześcijańskich, jest jednym z obszarów gdzie owa misja powinna się realizować.

Wezwijmy TVP, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Konferencję Episkopatu Polski do pilnego naprawienia tego błędu i emisję lekcji religii w telewizji publicznej.

Ufam, że brak akurat tego przedmiotu, to skutek prostego niedopatrzenia i braku uzgodnień między poszczególnymi decydentami.

Tym bardziej jednak uważam, że naprawienie tego rodzaju błędu powinno być natychmiastowe.

Mamy w Polsce wielu zdolnych katechetów, którzy są w stanie podołać temu zadaniu. Telewizja Publiczna ma niemałe doświadczenie w produkcji treści religijnych stąd nie powinno być najmniejszego problemu z przygotowaniem odpowiednich do wieku uczniów materiałów edukacyjnych.

Jeszcze raz bardzo proszę o podpis pod petycją o uruchomienie lekcji religii w TVP.

Dziękuję za wszystko, co Państwo robią,

Paweł Woliński z całym zespołem CitizenGO

Więcej informacji:

(1) „Szkoła z TVP” – nowy projekt Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej
https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-z-tvp

(2) Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2020
http://iskk.pl/images/stories/Instytut/dokumenty/Annuarium_Statisticum_2020_07.01.pdf

(3) „Szkoła z TVP” bez religii
http://idziemy.pl/imgs_upload/numery-pdf/Idziemy_nr_0760_warszawa-lekki.pdf

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (30.05.2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Zamieszczamy powyższą petycję przygotowaną przez CitizenGO (ale opublikowaną dopiero po kilkunastu tygodniach od tzw. pandemii, czyli 27 maja 2020 roku, w czasie gdy wszystko już i tak traci sens…), aby udokumentować kompletną bierność hierarchów polskich. Do tej pory nie było słychać nawet pojedynczego głosu jakiegoś spostrzegawczego hierarchy, który zwróciłby uwagę na ten brak w ofercie medialnej „publicznej” telewizji. Cisza.

Przy czym zdajemy sobie sprawę, że różnego rodzaju lekcje telewizyjne – a z konieczności obejrzeliśmy kilka doznając wstrząsu widząc prymitywizm i niski poziom przekazu – najczęściej nie mają sensu w świecie konkurującym milionami youtubów i dostępnych materiałów. Dla dzieci i młodzieży te lekcje telewizyjne są tak interesujące jak Gąska Balbinka.

Obawiamy się, że lekcje religii byłyby równie mizerne i oczywiście mętne, bo prowadzone przez niedouczonych katechetów, dla których Nauka Kościoła zaczyna się od rewolucji soborowej a kończy na jakże świętym Janie Pawle II, no może jeszcze byłaby mowa o „ekologicznym” Franciszku-Bergoglio. Cała reszta sprowadzałaby się do religioznawstawa, na równie dennym poziomie pływającym w sosie ekumenizmu.

Dlatego nie jesteśmy pewni czy Petycja jest dzisiaj cokolwiek warta…

 


 

Skip to content