Rosja: Władze zamknęły najbardziej popularną internetową stronę historyczną

Aktualizacja: 2009-07-14 2:24 pm

Rosyjskie władze zablokowały w zeszłym tygodniu dostęp do popularnej strony internetowej Hronos.info, motywując to zamieszczeniem na stronie książki Mein Kampf Adolfa Hitlera.

Prawdziwą przyczyną zamknięcia strony wydaje się być jednak publikowanie na niej niewygodnych materiałów historycznych dotyczących przeszłości Związku Sowieckiego.

Strona, założona w 2000 roku przez Vyacheslava Rumyantseva, absolwenta historii Uniwerstytetu w Moskwie, stała się najpopularniejszą witryną historyczną w Rosji, a Rumyantsev określił ją jako “główne źródło materiałów historycznych w rosyjsko-języcznym Internecie”. Założyciel twierdzi, że udostępnienie na stronie książki Hitlera służyło celom naukowym. Książka umieszczona była na stronie 2 i pół roku temu i przez ten czas cały czas dostępna.

Rzecznik policji w St. Petersburgu, Vyacheslav Stepchenko powiedział, że zamknięcie strony nastąpiło po wysłaniu do dostawcy internetu, firmy Agava listu z ostrzeżeniem oraz informacją, że zignorowanie może poskutkować wszczęciem postępowania karnego. List, datowany 19 czerwca, wymienia umieszczenie linku do książki Mein Kampf, co ma naruszać przepisy artykułu 280 kodeksu karnego, mówiącego o karaniu “ekstermistycznych działań”.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Rosji, obowiązek przestrzegania przepisów spoczywa na dostawcy internetu, a nie na właścicielu portalu internetowego.

Dwie “lustrzane” strony: Hrono.ru oraz Hronos.km.ru dalej funkcjonują, gdyż ulokowane są u innego dostawcy internetu. Rumyantsev powiedział, że usunął z nich książkę Hitlera.


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Moscow Times
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11449 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]