GUS: w ciągu 11 lat przyszło na świat za granicą ponad pół miliona polskich dzieci

Aktualizacja: 2020-05-28 4:28 pm

W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce 59,1 tys. dzieci urodzonych za granicą. To o 2,2 proc. więcej niż w roku poprzednim – wynika z danych GUS, które przeanalizował dziennik „Gazeta Prawna”.

Dziennik podkreśla, że decyzje o rejestracji dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego podejmowane są czasem z dużym opóźnieniem. Między innymi dlatego właśnie w roku 2019  zostały zarejestrowane kilkunastoletnie dzieci, gdyż statystyka GUS obejmuje potomstwo urodzone od 2004 r. „Nie wiadomo jednak, ilu emigrantów nie zgłosiło do ewidencji USC swoich dzieci i ilu nie zamierza nigdy tego zrobić”, zauważono.

„Gdyby przyjąć, że wszystkie dzieci emigrantów zarejestrowane w 2019 r. urodziły się w nim, to statystycznie co siódme dziecko urodzone w tym czasie przez Polkę przyszło na świat za granicą”, wskazuje „DGP”.

Jeśli zaś chodzi o konkretne liczby: według danych na temat rejestracji w USC dzieci emigrantów w ostatnich 11 latach zarejestrowano w Polsce 491,4 tys. maluchów urodzonych za granicą.

Gazeta podnosi, że nie wiadomo za to, ile ich zgłoszono w USC w latach 2004-2008. Wiadomo, że tylko w Wielkiej Brytanii i w Niemczech przyszło ich na świat 67 tys.

„Uwzględniając to, bez ryzyka można szacować, że od początku naszej obecności w UE urodziło się za granicą grubo ponad pół miliona polskich dzieci”, czytamy na łamach “DGP”.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, gazetaprawna.pl

TK

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114489 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]