Aktualizacja strony została wstrzymana

Łowicka Piesza Pielgrzymka została rozwiązana. Po raz pierwszy od 365 lat nie dotrze na Jasną Górę.

Brutalne szykany zbrojnej WŁADZY.

„Tu odstępy czy maseczki mają niewielkie znaczenie”

We wtorek (26.05.2020) Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę została rozwiązana. Decyzję podjął ksiądz przewodnik Wiesław Frelek po interwencji policji, która uznała pielgrzymkę za nielegalne zgromadzenie zakazane na mocy przepisów epidemiologicznych wprowadzonych przez rząd w związku z epidemią SARS-CoV-2.

W poniedziałek policja zatrzymała i wylegitymowała pątników. Część z nich wróciła do domu, ale ok. 40-50 osób chciało iść dalej i zostało na nocleg w okolicy.

Jak informuje portal lowicz24.eu, ks. Frelek, który w tym roku po raz 20. miał prowadzić łowickich pątników na Jasną Górę, zadecydował o rozwiązaniu pielgrzymki w Budziszewicach (pow. tomaszowski) po przejściu kilkunastu kilometrów. Decyzja była podyktowana działaniem policji w stosunku do pątników, którzy we wtorek rano ruszyli w dalszą drogę. Pomimo tego, że szli w kilkuosobowych grupkach, z zachowaniem dystansu i z maseczkami na twarzach, zostali po raz kolejny wylegitymowani przez policję, która obserwowała pielgrzymkę.

Tu odstępy czy maseczki mają niewielkie znaczenie. Osoby ponownie dziś wylegitymowane brały udział w nielegalnym zgromadzeniu. Mimo, że na trasie szły w odstępach, to na postojach gromadzili się w jednej, dwóch grupach. Będziemy analizować także dostępne materiały z trasy i sprawdzać, czy to te same osoby, które wczoraj zostały wylegitymowane i jeśli dziś, mając już świadomość łamania prawa, brały udział w pielgrzymce to pewnie będą wyciągane dalsze konsekwencje. Na bieżąco informowany jest także Inspektor Sanitarny, który może podejmować swoje kroki – mówi Joanna Kącka, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej w Łodzi.

Pątnicy wracają autokarami do Łowicza. Po raz pierwszy w swojej 365-letniej historii Łowicka Piesza Pielgrzymka nie dotrze na Jasną Górę.

[Źródło:] https://wprawo.pl/pilne-lowicka-piesza-pielgrzymka… (26 maja, 2020)

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (26.05.2020)

 


 

Pielgrzymowali na Jasną Górę, zostali zatrzymani przez policję

Pątnicy 365. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zostali zatrzymani przez policję w okolicach Słupi (powiat skierniewicki) – informuje portal lowicz24.pl.

Pielgrzymka rozpoczęła się poranną mszą świętą w kościele sióstr bernardynek. Przewodniczył jej biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Jak podkreślił, to historyczna pielgrzymka, która wyrusza do Matki Bożej Częstochowskiej mimo panującej pandemii. Przypomniał, że 125 lat temu pielgrzymi z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała miasto.

W rozmowie z dziennikarzem portalu lowicz24.pl funkcjonariusz skierniewickiej policji ptłumaczył, że pielgrzymka została zatrzymana z powodu nielegalnego zgromadzenia. Pątnicy zostali wylegitymowani. Część z nich wróciła już autami domu, a niektórzy zapowiadają, że będą kontynuować pielgrzymowanie na Jasną Górę.

„Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pątnicy wędrują na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku. Nie zatrzymały ich wojny, zabory ani stan wojenny” – podkreśla portal lowicz24.pl, dodając, że oficjalna decyzja policji ws. ewentualnej możliwości kontynuacji pielgrzymki zapadnie we wtorek (26 maja) rano.

Za: magnapolonia.org (25 maja 2020)

 


 

Skip to content