Polonia w USA walczy o prawdę o Katyniu. Politycy rzucają kłody pod nogi i fałszują historię

Aktualizacja: 2020-05-25 9:01 pm

Przedstawiciele Polonii amerykańskiej złożyli w Senacie USA projekt rezolucji upamiętniającej Zbrodnię Katyńską. Jej treść została jednak radykalnie zmieniona.

Polonia chciała, aby mord katyński został zdefiniowany jako ludobójstwo. Projekt ten rozpatrywał najpierw komitet złożony z trzech senatorów. Tydzień temu oficjalnie wnieśli oni projekt rezolucji polonijnej na agendę Senatu USA. Problem jednak w tym, że jej treść została dość radykalnie zmieniona.

Praktycznie wyrzucono ten cały polski projekt rezolucji. Jeżeli się je porówna, to w zasadzie nie zostało z niej nic. Ona została bardzo na naszą niekorzyść zmieniona – zaznacza Krzysztof Wąż z zarządu Koalicji Polonii Amerykańskiej. Dodaje, że po poprawkach rezolucja zawiera „ewidentne kłamstwa historyczne, które jednoznacznie wskazują, że polscy oficerowie – ofiary Katynia – byli obywatelami sowieckimi”. – Wykreślono również z tej rezolucji uznanie Katynia za ludobójstwo – wskazuje Krzysztof Wąż.

Teraz w tej sprawie Polonia próbuje interweniować u amerykańskich senatorów. – Nie możemy pozwolić na jawne zakłamywanie historii – podkreśla historyk dr Robert Derewenda. – Natomiast są niewątpliwie na świecie środowiska, którym zależałoby na tym, by Polska nie tylko nie przypominała o swojej martyrologii, ale wręcz, aby Polska była postrzegana jako ten kraj, który być może współpracował w jakiś sposób z Niemcami – dodaje.

Źródło: TV Trwam, radiomaryja.pl

TK

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114426 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]