Washington Post: Administracja Trumpa zastanawiała się nad przeprowadzeniem próby nuklearnej

Aktualizacja: 2020-05-23 10:26 am

Administracja Donalda Trumpa miała rozważać przeprowadzenie pierwszej próby nuklearnej w USA od 1992 roku – poinformował w sobotę The Washington Post. Urzędnicy mieli omawiać taką możliwość 15 maja.

Według The Washington Post, 15 maja kluczowi amerykańscy urzędnicy do spraw bezpieczeństwa rozmawiali na spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem o możliwości przeprowadzenia eksplozji nuklearnej na terenie Stanów Zjednoczonych. Część urzędników miała twierdzić, że w Rosji i w Chinach przeprowadzone zostały niewielkie próby.

Wyższy urzędnik administracji, który miał rozmawiać z gazetą pod warunkiem zachowania anonimowości w celu opisania wrażliwych dyskusji nuklearnych, przekazywał, że zademonstrowanie amerykańskich możliwości mogłoby pomóc w trójstronnych rozmowach o rozbrojeniu największych nuklearnych arsenałów.

Spotkanie nie zakończyło się brakiem zgody na przeprowadzenie testu, ale rozmówca gazety jest przekonany, że dyskusja na temat kontrolowanej eksplozji na terenie USA jeszcze się nie zakończyła. Amerykańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego odmówiła komentarza.

Stany Zjednoczone nie przeprowadziły prób jądrowych od września 1992 roku, zwolennicy rozbrojenia nuklearnego twierdzą, że użycie broni nawet podczas testów może mieć destabilizujące konsekwencje dla świata.

„Byłoby to zaproszeniem dla innych krajów dysponujących bronią jądrową” – informował Daryl Kimball, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Kontroli Broni. „Byłby to pistolet startowy do bezprecedensowego wyścigu zbrojeń nuklearnych. Zakłócone zostałby także negocjacje z przywódcą Korei Północnej Kim Jong Unem, który może już nie czuć się zmuszony do honorowania swojego moratorium na próby nuklearne”.

Kresy.pl/The Washington Post

 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114396 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]