Izrael: chiński ambasador znaleziony martwy w swoim domu. Wcześniej krytykował USA

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Izraelu został znaleziony martwy w swoim domu w Tel Awiwie. Śledczy wstępnie ustalili, że dyplomata zmarł podczas snu śmiercią naturalną. Media zauważają jednak, że miał zaledwie 57 lat, a w ostatnim czasie krytykował USA oraz sekretarza stanu Mike’a Pompeo.

Rzecznik izraelskiej polski potwierdził, że martwy mężczyzna znaleziony w domu w Tel Awiwie to ambasador Chińskiej Republiki Ludowej – Du Wei. Dyplomata pełnił swą misję w Tel Awiwie od kilku miesięcy. Wcześniej był ambasadorem Chin na Ukrainie. Jak informują śledczy, ze wstępnych badań wynika, że mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych. Informacje te mieli przekazać ratownicy medyczni, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia. Izraelska policja wszczęła już dochodzenie w tej sprawie

Du Wei to dyplomata z dużym stażem, a Tel Awiw nie był jego pierwszą placówką. Zagraniczne media oraz agencje prasowe zauważają jednak, że w ostatnich dniach krytykował Stany Zjednoczonego oraz sekretarza stanu tego kraju – Mike’a Pompeo.

Agencja AP podkreśla, że ambasador Du Wei potępił sekretarza stanu USA za jego wypowiedzi na temat chińskich inwestycji w Izraelu. Uznał także za głęboko niesprawiedliwe oskarżenia ze strony USA, zrzucające na Chiny winę za rozprzestrzenienie się po świecie koronawirusa i choroby Covid-19. W jednym z wywiadów powiedział, że „Chiny niesprawiedliwie stały się kozłem ofiarnym na świecie”. „To godne pogardy i należy to potępić. Choroba jest wrogiem całej ludzkości, a świat powinien z nią walczyć” – mówił.

Media podkreślają również dobre stosunki chińskiego dyplomaty z władzami w Tel Awiwie. Tuż po objęciu stanowiska ambasadora Chin w Izraelu, Du Wei miał chwalić współpracę pomiędzy „drugą co do wielkości gospodarką na świecie a Izraelem – państwem rozpoczynającym działalność”.

Źródło: BBC, Reuters.com

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Każdy chiński ambasador krytykuje USA ws. covid. Każdy ambasador chwali kraj w którym obejmuje placówkę. Czcza gadanina dla społeczenstwa. Mysiał wiedzieć za dużo i tyle
ProBro

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-05-17)

 


 

Skip to content