Aktualizacja strony została wstrzymana

Naukowcy odkryli nowe dowody sugerujące, że koronawirus powstał w laboratorium

Wstępne wyniki badań naukowców z Australii sugerują, że koronawirus wywołujący chorobę Covid-19, został stworzony w laboratoriach wykorzystujących ludzkie komórki. Zdaniem badaczy, wirus mógł wydostać się np. przez przypadkową infekcję pracownika laboratorium.

Zespół australijskich naukowców przedstawił nowe dowody na to, że nowy koronawirus, który powoduje COVID-19, jest zoptymalizowany pod kątem penetracji do komórek ludzkich, a nie komórek zwierzęcych. Tym samym badacze podważyli teorię, że wirus przypadkowo ewoluował u zwierzęcia przed przejściem na człowieka. Wyniki badań sugerują, że wirus został stworzony w laboratorium i przez przypadek przeniósł się na ludzi.

Badanie, które nie zostało jeszcze ostatecznie potwierdzone, dostarcza nowych, ale jeszcze nie rozstrzygających dowodów przemawiających za teorią, że nowy koronawirus nie powstał na rynku żywności, jak twierdzono, ale raczej w laboratorium, prawdopodobnie takim jak to prowadzone przez Wuhan Institute w Chinach. To właśnie w tym mieście po raz pierwszy rozpoznano koronawirusa i jego ognisko. Główny badacz w zespole twierdzi, że wyniki przedstawiają „niezwykły zbieg okoliczności lub oznakę interwencji człowieka” w tworzeniu wirusa.

Autorzy badania, kierowani przez badacza szczepionek Nikołaja Pietrowskiego z Uniwersytetu Flindersa w Australii, wykorzystali wersję nowego koronawirusa zebranego w pierwszych dniach epidemii. Zastosowali modele komputerowe do przetestowania jego zdolności do wiązania się z niektórymi enzymami receptora komórkowego, zwanymi „ACE2”. Pozwalają one wirusowi infekować komórki ludzkie i zwierzęce z różną skutecznością.

Badacze przetestowali także skłonność białka szczytowego wirusa COVID-19, którego używa się do wchodzenia do komórek, do wiązania się z ludzkim typem ACE2, a także z wieloma różnymi wersjami zwierzęcymi ACE2. Naukowcy odkryli, że nowy koronawirus najsilniej wiąże się z ludzkim ACE2, ale także z mniejszym stopniem skuteczności ze zwierzęcymi wersjami receptora.

Według autorów badania oznacza to, że wirus, który powoduje COVID-19, nie pochodził od zwierzęcego pośrednika, ale specjalizował się w penetracji ludzkich komórek, żyjąc wcześniej w ludzkich komórkach, prawdopodobnie w laboratorium.

Autorzy piszą, że „to odkrycie jest szczególnie zaskakujące, ponieważ zazwyczaj oczekuje się, że wirus będzie miał najwyższe powinowactwo do receptora w pierwotnym gatunku, np. nietoperza, z niższym początkowym powinowactwem wiązania do receptora dowolnego nowego nosiciela np. człowieka. Jednak w tym przypadku powinowactwo SARS-CoV-2 jest wyższe dla ludzi niż dla domniemanych pierwotnych gatunków nosicieli, nietoperzy lub jakichkolwiek potencjalnych pośrednich gatunków.

W związku z tym, dodają, „możliwością, której wciąż nie można wykluczyć, jest to, że SARSCoV-2 został utworzony przez zdarzenie rekombinacji, które wystąpiło przypadkowo lub świadomie w laboratorium zajmującym się koronawirusami, a nowy wirus przypadkowo został uwolniony do lokalnej populacji ludzkiej.

„Jeśli tak, wyhodowany wirus mógł uciec z obiektu albo przez przypadkową infekcję członka personelu, który następnie odwiedził targ rybny kilka przecznic dalej i tam zainfekował innych lub przez niewłaściwe usuwanie odpadów z obiektu, który albo zaraził ludzi bezpośrednio poza obiektem lub za pośrednictwem podatnego wektora, takiego jak bezpański kot, który następnie odwiedzał rynek i powodował przenoszenie go na ludzi” – stwierdził. Naukowcy uznają, że istnieją inne możliwości, ale uważają je za mało prawdopodobne.

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Na jakiej podstawie naukowcy stwierdzili że wirus na ludzi przedostał się „przypadkiem”?
Michał

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-05-17)

 


 

Skip to content