Trump mobilizuje wojsko do dystrybucji 500 milionów szczepionek w 2021 roku

Aktualizacja: 2020-05-15 3:05 pm

Według doniesień prasowych oraz komunikatów rządowych, prezydent Trump mobilizuje wojsko amerykańskie do dystrybucji nowej szczepionki koronawirusowej, gdy tylko będzie ona dostępna.

Zdając sobie sprawę, że zaanagażowanie jedynie instytucji cywilnych do dystrybucji szczepionki “przeciwko Covid-19” będzie niewystarczające, prezydent Trump zapowiedział mobilizację służb militarnych.  „Podanie [dużej grupie] ludności tej szczepionki jest ogromnym wyzwaniem” – powiedział Trump w wywiadzie dla telewizji Fox Business Network. “Ale nasza armia jest teraz mobilizowana, więc pod koniec roku będziemy w stanie bardzo, bardzo szybko przekazać ją wielu ludziom”.

Trump sądzi, że szczepionka będzie dostępna do końca 2020 roku i wtedy Stany Zjednoczone zmobilizują do jej dystrybucji „nasze siły wojskowe i inne siły” – powiedział prezydent. Na początek aplikowanie szczepionki skupi się na starszych Amerykanach, by niewiele później rozszerzyć jej stosowanie na wszystkich mieszkańców.

Aby sprostać temu wyzwaniu, już teraz Departament Obrony USA oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej opracowują projekty wdrażania technologii wytwarzania strzykawek, fabrycznie napełnionych  preparatem szczepionki. Firma ApiJect Systems America właśnie podpisała kontrakt o wartości 138 milionów dolarów na dwa projekty nazwane „Project Jumpstart” i „RAPID USA”, których celem jest przygotowanie dużej liczby „urządzeń do iniekcji”. Według oficjalnej informacji dostępnej na stronie rządowej, projekty te “radykalnie zwiększą krajowe możliwości produkcyjne wytwarzania medycznych urządzeń do wstrzykiwania szczepionek“. Komunikat prasowy stwierdza, że w 2021 roku ”‹planuje się wyprodukować „ponad 500 milionów ampułko-strzykawek”. To ponad półtorakrotnie więcej niż obecna liczba obywateli USA (około 328 milionów ludzi).

Pomimo, że naukowcy na całym świecie ścigają się aby opracować szczepionkę przeciwko “Covid-19”, to z góry wiadomo, że będzie ona tylko częściowo skuteczna, głównie z uwagi na szybką mutację wirusa. Podczas przesłuchania przed komisją senacką USA, dr Anthony Fauci przyznał otwarcie, że “nie ma gwarancji, że szczepionka rzeczywiście będzie skuteczna”. Jednocześnie ten sam człowiek, mając z jednej strony wątpliwości, z drugiej reprezentuje lobby farmaceutyczne i robi wszystko aby przekonać opinię publiczną do koncepcji obowiązkowego szczepienia.

Co prawda w wywiadzie telewizyjnym prezydent Trump zaznaczył, że “zaszczepienie będzie dobrowolne”, jednak sam fakt mobilizacji wojska do tego typu zadania, zaprzecza temu pustosłowiu. W praktyce “dobrowolność” będzie znaczyła tyle, że w konsekwencji niezaszczepienia, obywatel będzie pozbawiony wielu oczywistych praw, np. nie będzie mógł wykupić sobie ubezpieczenia, nie zatrudni go żaden pracodawca, nie będzie mógł wejść na stadion sportowy, do galerii sklepowych czy restauracji, nie poleci samolotem, a może nawet nie pojedzie swoim własnym samochodem stanowymi autostradami.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Department of Defense
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114260 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]