Aktualizacja strony została wstrzymana

Były ambasador Polski w Syrii twierdzi, że polska polityka zagraniczna ponosi same klęski

W poniedziałek podczas rozmowy z portalem Media Narodowe, Krzysztof Baliński były ambasador Polski w Syrii krytykował polską politykę zagraniczną względem Izraela i innych państw na Bliskim Wschodzie.

Według Krzysztofa Balińskiego, byłego ambasadora Polski w Syrii, polityka zagraniczna obecnego rządu ponosi same klęski. W rozmowie z portalem dyplomata przekonywał, że największą przegraną polskiej władzy była próba wprowadzenia ustawy nowelizującej Instytut Pamięci Narodowej.

„Doszło do sytuacji kuriozalnej, do stycznia ubiegłego roku stosunki polsko – izraelskie formalnie były na najwyższym poziomie” – informował. „Nagle z dnia na dzień, po uchwaleniu nowelizacji Izrael rozpoczął zimną wojnę z Polską. Do tej chwili strategiczny sojusznik nagle został wrogiem”.

Zdaniem dyplomaty wszyscy izraelscy politycy, nawet Ci znajdujący się w opozycji, znaleźli wspólny interes w krytyce poczynań polskiego państwa. „Ówczesny prezes opozycji powiedział, że polskie obozy były i żadna ustawa sejmu tego nie zmieni”.

Sytuacja wydaje się Balińskiemu kuriozalna ponieważ większość polskich rządów miała wykonywać wiele przyjaznych ruchów wobec Izraela jak i jego interesów. „Polska stała się Mekką dla izraelskiego biznesu”.

Jak mówił Baliński, cyberbezpieczeństwo polskiego państwa miało zostać uzależnione od izraelskich sił specjalnych. Przypominał także, że polskie lotnictwo bojowe razem z izraelskim, przeprowadzało ofensywne manewry rolnicze. Zdaniem ambasadora ćwiczenia były skierowane bezpośrednio w państwa arabskie.

„W Polsce poczyniono, nie tylko wobec Izraela, ale też wobec Żydów poczyniono wiele przyjaznych kroków. Jednym z najbardziej spektakularnych jest wybudowanie za pieniądze polskiego podatnika, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Polin”.

Kresy.pl/Media Narodowe

Za: Kresy.pl (10 maja 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/byly-ambasador-polski-w-syrii-twierdzi-ze-polska-polityka-zagraniczna-ponosi-same-kleski/

Skip to content