Były ambasador Polski w Syrii twierdzi, że polska polityka zagraniczna ponosi same klęski

Aktualizacja: 2020-05-10 9:54 pm

W poniedziałek podczas rozmowy z portalem Media Narodowe, Krzysztof Baliński były ambasador Polski w Syrii krytykował polską politykę zagraniczną względem Izraela i innych państw na Bliskim Wschodzie.

Według Krzysztofa Balińskiego, byłego ambasadora Polski w Syrii, polityka zagraniczna obecnego rządu ponosi same klęski. W rozmowie z portalem dyplomata przekonywał, że największą przegraną polskiej władzy była próba wprowadzenia ustawy nowelizującej Instytut Pamięci Narodowej.

„Doszło do sytuacji kuriozalnej, do stycznia ubiegłego roku stosunki polsko – izraelskie formalnie były na najwyższym poziomie” – informował. „Nagle z dnia na dzień, po uchwaleniu nowelizacji Izrael rozpoczął zimną wojnę z Polską. Do tej chwili strategiczny sojusznik nagle został wrogiem”.

Zdaniem dyplomaty wszyscy izraelscy politycy, nawet Ci znajdujący się w opozycji, znaleźli wspólny interes w krytyce poczynań polskiego państwa. „Ówczesny prezes opozycji powiedział, że polskie obozy były i żadna ustawa sejmu tego nie zmieni”.

Sytuacja wydaje się Balińskiemu kuriozalna ponieważ większość polskich rządów miała wykonywać wiele przyjaznych ruchów wobec Izraela jak i jego interesów. „Polska stała się Mekką dla izraelskiego biznesu”.

Jak mówił Baliński, cyberbezpieczeństwo polskiego państwa miało zostać uzależnione od izraelskich sił specjalnych. Przypominał także, że polskie lotnictwo bojowe razem z izraelskim, przeprowadzało ofensywne manewry rolnicze. Zdaniem ambasadora ćwiczenia były skierowane bezpośrednio w państwa arabskie.

„W Polsce poczyniono, nie tylko wobec Izraela, ale też wobec Żydów poczyniono wiele przyjaznych kroków. Jednym z najbardziej spektakularnych jest wybudowanie za pieniądze polskiego podatnika, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Polin”.

Kresy.pl/Media Narodowe

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114132 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]