II Wojna Światowa to jedynie Holocaust? Dziwne oświadczenie MSZ Polski i USA

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, USA i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej opublikowali wspólne oświadczenie z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej na Starym Kontynencie. W dokumencie podkreślono, że zwycięstwo nad niemiecką III Rzeszą „nie przyniosło wolności w całej Europie”. Sprzeciwiono się także manipulacjom historycznym powielanym m.in. przez Moskwę.

„Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, składamy hołd ofiarom oraz wszystkim żołnierzom, którzy walczyli by pokonać nazistowskie Niemcy i zakończyć Holocaust”, napisali ministrowie.

Politycy zwrócili uwagę, że koniec wojny „nie przyniósł wolności krajom środkowej i wschodniej części kontynentu, które pozostały pod rządami reżimów komunistycznych przez kolejne niemal 50 lat”.

„Państwa Bałtyckie zostały nielegalnie zaanektowane a Związek Radziecki kontrolował zniewolone narody żelazną pięścią przy użyciu siły militarnej, represji i kontroli ideologicznej”, stwierdzili szefowie dyplomacji dodając, że miliony ludzi zostały pozbawione fundamentalnych wolności.

Ministrowie oddali hołd walczącym ze zniewoleniem, w tym ruchowi „Solidarności”. Zaapelowali również budowanie przyszłości w oparciu o fakty historyczne.

„Manipulowanie wydarzeniami i historycznymi, które doprowadziły do II wojny światowej i podziału Europy w jej następstwie stanowi godną pożałowania próbę fałszowania historii”, czytamy w oświadczeniu, które podpisali szefowie dyplomacji USA, Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Źródło: gov.pl

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Czemu nie jestem zdziwiony? Za 50 lat będzie tylko Holokaust.
Roni

Takie są skutki przygarnięcia pod polski dach plemienia wężowego. Po prostu widać.
Jot

Niestety kolejne kpiny „polskiego rządu”. A głosując na PIS jeszcze pięć lat temu miałem nadzieję na wreszcie polski rząd.
Jarosław

„Manipulowanie wydarzeniami i historycznymi, które doprowadziły do II wojny światowej i podziału Europy w jej następstwie stanowi godną pożałowania próbę fałszowania historii?, czytamy w oświadczeniu”, które jest jawną MANIPULACJĄ.
Ryś

Państwa Europy środkowej nie wpadły w ręce sowietów nielegalnie. Zostały sprzedane przez naszych „przyjaciół” z państw „miłujących pokój”. To oświadczenie to kolejna manipulacja.
AdamK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-05-08)

 


 

Wspólna deklaracja Ministrów Spraw Zagranicznych Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji oraz Sekretarza Stanu USA z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

07.05.2020

W 2020 roku obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, składając hołd jej ofiarom i wszystkim żołnierzom, którzy walczyli z nazistowskimi Niemcami i położyli kres Holokaustowi.

W maju 1945 roku zakończyła się w Europie II wojna światowa, co nie oznaczało jednak, że cała Europa stała się wolna. Przez blisko 50 lat środkowa i wschodnia część naszego kontynentu pozostawały pod rządami reżimów komunistycznych. Kraje bałtyckie były nielegalnie okupowane i zaanektowane, a pozostałe zniewolone narody znalazły się w żelaznym uścisku Związku Radzieckiego, który wymuszał posłuszeństwo przy użyciu przytłaczających sił wojskowych, represji i kontroli ideologicznej.

Przez długie dziesięciolecia, wielu mieszkańców środkowej i wschodniej Europy poświęciło swoje życie walcząc o wolność, podczas gdy miliony osób pozbawiono praw i podstawowych wolności, poddano torturom i przymusowym przesiedleniom. Społeczeństwa żyjące za Źelazną Kurtyną rozpaczliwie poszukiwały drogi do demokracji i niepodległości.

Przełomowe wydarzenia, takie jak rok 1956 powstanie i działalność Karty 77, Solidarność, Bałtycki Łańcuch, Jesień Ludów 1989 i upadek Muru Berlińskiego miały decydujące znaczenie dla przywrócenia wolności i demokracji w Europie.

Dziś wspólnie budujemy silną i wolną Europę, w której obowiązują prawa człowieka, demokracja i praworządność. Przyszłość powinna opierać się na faktach historycznych i sprawiedliwości dla ofiar reżimów totalitarnych. Jesteśmy gotowi prowadzić dialog ze wszystkimi, którzy pragną przestrzegać tych zasad. Manipulowanie historycznymi wydarzeniami, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej i podziału Europy w jej następstwie to godna pożałowania próba fałszowania historii.

Pragniemy przypomnieć wszystkim członkom społeczności międzynarodowej, że trwałe bezpieczeństwo, stabilność i pokój na świecie nieustannie wymagają wiernego przestrzegania międzynarodowych praw i zasad, w tym suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

Biuro Rzecznika Prasowego

Za: gov.pl

 


 

Skip to content