Niebywałe metody w “wojnie z koronawirusem”: Gubernator użył federalnych sił zbrojnych do walki z federalnymi instytucjami

Aktualizacja: 2020-05-4 3:04 pm

Tego typu zdarzenie chyba nigdy dotąd nie zaistniało w historii Stanów Zjednoczonych: gubernator stanowy wysłał federalne siły zbrojne aby federalne służby nie mogły przejąć towaru zakupionego przez stan.

Wyjaśnijmy tą nieco zawiłą zagadkę. Oto guberantor stanu Maryland, Larry Hogan zakupił w Korei Południowej partię testów do testowania mieszkańców stanu na koronawirusa Covid-19. Dowiedziały się o tym służby federalne i chciały przejąć cały zakupiony towar. Jednak gubernator postanowił działać szybko i przebiegle, zatem skierował samolot na lotnisko BWI w Baltimore (Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport), zamiast do jednego z lotnisk w pobliskim Waszyngtonie. Po wylądowaniu na lotnisku baltimorskim samolot otoczyły wojska należące do Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych (United States National Guard), a ładunek przetransportowano konwojem wojskowym do ukrytego miejsca, tak aby służby federalne nie mogły go zlokalizować i przejąć.

Jak to wszystko rozumieć? Niewątpliwie chodzi tutaj o pieniądze i władzę, a najmniej o “walkę z koronawirusem”. Otóż, zgodnie z zaleceniami biurokratów rządowych kierowanych z kolei przez wytyczne takich organizacji jak WHO, poszczególne stany mogą pozyskać rządowe fundusze w tejże “pandemii”, gdy poszczycą się aktywnością w testowaniu ludności oraz gdy statystyki wykażą dużą liczbę “ofiar koronawirusa”. (Stąd zgłaszane przez lekarzy amerykańskich przypadki administracyjnego wywierania na nich nacisków aby wpisywali do świadectwa zgonu “przyczyna: Covid-19”. Stąd matactwa władz stanowych np. Nowego Jorku, gdzie do puli “ofiar koronawirusa” wpisuje się zmarłych nigdy nie testowanych na tego wirusa.) Czyli w tym aspekce chodzi o pieniądze.

Władze poszczególnych stanów pragną również uchodzić za bardzo zaangażowane w tej walce z domniemanym wrogiem, bo wtedy uzyskają poparcie wyborców, którzy – co tu dużo mówić – są niemal całkowicie otumanieni przez media. Czyli chodzi o utrzymanie władzy, o lepsze sondaże i możliwą reelekcję.

Podobnie wygląda to od strony służb i instytucji federalnych, które również próbują uchodzić za najlepsze w “walce z koronawirusem”. Służby federalne zdołały przejąć medyczne środki zakupione przez kilka innych stanów (m.in. Massachusetts) i rozdysponować według własnego klucza.

W wywiadzie dla The Washington Post, gubernator Hogan zapewnia, że medyczne zaopatrzenie dostarczone z Korei Południowej jest cały czas ukryte w nieujawnionym miejscu i strzeżone przez Gwardię Narodową oraz stanową policję. “Prowadziliśmy intensywne pertraktacje z Koreą Południową, przez 22 dni ustalaliśmy szczegóły transakcji i transportu, rozmawialiśmy z Ambasadą Korei Płd, z Departamentem Stanu … w ostatnim momencie otrzymaliśmy pisemną zgodę od FDA (Agencja Źywności i Leków, Food and Drug Administration) oraz z urzędu celnego (U.S. Customs and Border Protection) … jest to dla nas tak cenny ładunek jak [w] Fort Knox [miejsce przechowywania złota Banku Rezerw Federalnych, skarbiec amerykański – przyp.].”

Niewątpliwie w tej całej batalii chodzi również o polityczne i osobiste animozje. Gubernator Hogan co prawda jest członkiem Partii Republikańskiej, ale stanął po stronie Demokratów usiłujących postawić prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia (impeachment). Jest więc jednym z tych, którzy pragną usunięcia Trumpa i uniemożliwienie jego reelekcji.

Co najważniejsze w tym wszystkim to fakt wykorzystania żołnierzy Gwardii Narodowej do walki z instytucjami federalnymi i rządem federalnym. Status Gwardii Narodowej jest nieco zawiły i choć są one częścią Armii Stanów Zjednoczonych, jednak podlegają również gubernatorom poszczególnych stanów. Guberanator może użyć GW np. do zaprowadzenia porządku lub w innych sytuacjach, tak jak to miało miejsce przypadku “wojny z koronawirusem” w stanie Maryland, gdzie zmobilizowano i użyto 2500 żołnierzy Gwardii Narodowej. Jednak zgodnie z proklamowaniem przez prezydenta Trumpa w dniu 13 marca br. Stanu Sytuacji Nadzwyczajnej (“Proclamation on Declaring a National Emergency Concerning the Novel Coronavirus Disease (COVID-19) Outbreak“), zarządzanie siłami zbrojnymi Gwardii Narodowej przechodzi całkowicie do dowództwa Armii Amerykańskiej podległemu Prezydentowi.

Tak więc gubernator stanu, w walce o pieniądze, wpływy, uznanie, reelekcję oraz będąc w animozji do obecnej administracji prezydenta Trumpa, użył federalnych sił zbrojnych podległych Prezydentowi w walce z instytucjami rządowymi, również podległymi Prezydentowi. Oczywiście obie strony w walce o swoje interesy powołują się na te same szczytne cele, jak dbałość o zdrowie obywateli. Niestety, za tymi hasełkami po obu stronach chodzi jak zwykle o polityczne wpływy, pieniądze i władzę.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materaiałów redakcyjnych, prasowych, twitter
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114014 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]