Aktualizacja strony została wstrzymana

Polskie Autostrady najdroższe w EU

Przejazd km autostradą kosztuje 6 centów

Mamy ich jak na lekarstwo, ale za korzystanie z nich płacimy najwięcej w całej Unii. Na przejazd jednego kilometra płatną autostradą w naszym kraju wydajemy aż 6 eurocentów. Co prawda, Francuzi muszą wyłożyć 7, a Hiszpanie 8 eurocentów, ale w porównaniu z ich miesięcznymi zarobkami jest to odpowiednio cztery i dwa razy mniej niż nad Wisłą.

Polscy kierowcy płacą najwięcej w całej Unii za przejechanie jednego kilometra po krajowych autostradach – wynika z obliczeń Money.pl. Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość średniej płacy w Polsce i w innych krajach, różnica okaże się zatrważająca.

W Polsce jeden przejechany kilometr kosztuje około 6 eurocentów. Tyle samo płacą Portugalczycy i Włosi. 7 centów wydają Francuzi, zaś 8 centów – Hiszpanie. I choć nominalnie Polacy płacą najmniej, to za swoją miesięczną pensję przejadą czterokrotnie mniejszy odcinek niż Francuzi oraz dwukrotniej mniej niż Hiszpanie czy Portugalczycy. Polaków stać na pokonanie 10,8 tys. km, zaś Francuzów 39,6 tys. km.

W Polsce mamy 770 km autostrad, z czego płatne odcinki mają 236 km. Opłaty za przejazd pobierają spółki Autostrada Wielkopolska (autostrada A2), Stalexport Autostrada Małopolska (autostrada A4) i GTC (autostrada A1).

Za: Dziennik.pl | http://www.dziennik.pl/gospodarka/article413960/Polacy_placa_najwiecej_w_UE_za_autostrady.html

Skip to content