Polskie Autostrady najdroższe w EU

Aktualizacja: 2009-07-13 11:25 am

Przejazd km autostradą kosztuje 6 centów

Mamy ich jak na lekarstwo, ale za korzystanie z nich płacimy najwięcej w całej Unii. Na przejazd jednego kilometra płatną autostradą w naszym kraju wydajemy aż 6 eurocentów. Co prawda, Francuzi muszą wyłożyć 7, a Hiszpanie 8 eurocentów, ale w porównaniu z ich miesięcznymi zarobkami jest to odpowiednio cztery i dwa razy mniej niż nad Wisłą.

Polscy kierowcy płacą najwięcej w całej Unii za przejechanie jednego kilometra po krajowych autostradach – wynika z obliczeń Money.pl. Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość średniej płacy w Polsce i w innych krajach, różnica okaże się zatrważająca.

W Polsce jeden przejechany kilometr kosztuje około 6 eurocentów. Tyle samo płacą Portugalczycy i Włosi. 7 centów wydają Francuzi, zaś 8 centów – Hiszpanie. I choć nominalnie Polacy płacą najmniej, to za swoją miesięczną pensję przejadą czterokrotnie mniejszy odcinek niż Francuzi oraz dwukrotniej mniej niż Hiszpanie czy Portugalczycy. Polaków stać na pokonanie 10,8 tys. km, zaś Francuzów 39,6 tys. km.

W Polsce mamy 770 km autostrad, z czego płatne odcinki mają 236 km. Opłaty za przejazd pobierają spółki Autostrada Wielkopolska (autostrada A2), Stalexport Autostrada Małopolska (autostrada A4) i GTC (autostrada A1).

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11391 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]