Tajemne analizy resortu. Decyzje dotyczące liczby wiernych po ocenie danych z kościołów

Aktualizacja: 2020-04-30 9:33 am

Ministerstwo Zdrowia nie wypowiada się na temat postulatu dotyczącego zmniejszenia ograniczeń, pozwalających na przebywanie w kościołach liczby wiernych wedle przelicznika: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski z wyrachowaniem twierdził, że poluzowania nie będzie, póki nie będzie danych z kościołów. Tego jak są one zbierane, nie ujawnił.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, podczas czwartkowej konferencji prasowej rządu zapytany został o list, jaki wystosowali przedstawiciele związków wyznaniowych, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w sprawie poluzowania nałożonych ograniczeń liczby wiernych w miejscach kultu religijnego.

Minister pytany był też o to, ile osób może przebywać w domach w związku z celebracją chrztów czy Pierwszej Komunii Świętej. Tu odpowiedzi nie było. Za to deklaracja Łukasza Szumowskiego na temat liczby wiernych była mocno zaskakująca.

„Pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących kościołów, związków wyznaniowych. W tej chwili jedna osoba na 15 m kwadratowych, to jest w średniej wielkości kościele około 50 osób. Popatrzymy jak to wpływa na przebieg epidemii i nie będziemy podejmowali decyzji, dopóki nie będziemy mieli wiedzy czy te wskaźniki, o których już wielokrotnie mówiłem rosną, maleją czy pozostają na tym samym poziomie” – mówił Łukasz Szumowski.

Jak dodał minister zdrowia, „tutaj najpierw musimy mieć dane, najpierw być pewni tego jak poprzedni etap, poprzedni krok wpłynął na nasze zachorowalności, a potem możemy mówić o kolejnym etapie”.

Takie podejście wskazuje na niebywałą arogancję władzy. Trudno bowiem ocenić, jak resort wykaże jak znikoma liczba wiernych w kościele „przekłada się” na rozwój epidemii. To przecież tylko mały element życia społeczeństwa, do tego – zapewne – nie monitorowany epidemiologicznie. Można szacować, że w jedną niedzielę, średniej wielkości kościół, przy średniej ilości Mszy św. zbierze około 250 wiernych. Tymczasem po marketach, galeriach przetaczać się będą mogły tabuny klientów (choć z ograniczeniem „powierzchniowym”). To jednak kościoły w sposób niesprawiedliwy i nieuzasadniony ponownie zostały uznane przez władze za jedno z ważnych źródeł rozwoju epidemii.

Dlatego konieczny jest nacisk na rząd. Dołącz do akcji „My chcemy Boga” i podpisz się pod apelem o zmianę rygorów sanitarnych nałożonych na kościoły.

MA

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Bardzo niebezpieczny człowiek
Stefania

[Źródło zdjęcia:] https://www.facebook.com/kancelaria.premiera

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113885 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]