Od 4 maja ruszają hotele i centra handlowe. Kościoły nadal w zamrożeniu

Aktualizacja: 2020-04-29 8:48 am

Rząd ogłosił terminy i przebieg drugiego etapu odmrażania Polski z ograniczeń nałożonych z powodu pandemii koronawirusa. Wiadomo, że już niebawem ruszą m.in. hotele, centra handlowe i wybrane instytucje kultury. Niestety – nic nie zmieni się w kwestii dostępności kościołów dla wiernych. 

Jak podkreślił rząd, odmrażanie Polski zostało podzielone na etapy, a jego przebieg zależy od rozwoju epidemii w kraju i wydajności służby zdrowia. Drugi etap rusza 4 maja. Co zmieni się w Polsce po „majówce”?

Źycie gospodarcze:

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez możliwości spożywania tam posiłków.

Obowiązuje limit: na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Otwieramy gospodarkę, ale ani o centymetr nie luzujemy reguł bezpieczeństwa. (…) Pamiętajmy: z domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w sytuacjach życiowo koniecznych – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Ruszą hotele i noclegi, ale bez basenów i siłowni. Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Teraz usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Co więcej w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Sklepy budowlane będą czynne w weekendy. Możliwe będzie wyjście do jednostek kultury i skorzystanie z rehabilitacji. Salony masażu nadal pozostają zamknięte. Uchylony bowiem zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Ponadto jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Nadal obowiązujące zasady:

Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.

Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.

Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Źródło: gov.pl

MA

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

No to na “majówkę” pod przydrożny krzyż jak onegdaj bywało. Tam limitow nie ma
Trabolot

@sungura – chcesz “cezara” prosić o pozwolenie na modlitwę?! Suplikacje do ministrów?! To twój zwierzchnik? To zapal mu kadzidełko i się pokłoń! Może okaże ci łaskę i zezwoli!
hej

“Ludowo-pobożna” władza. Kiedy Polacy się opamietają?
Jarosław

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113869 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]