Rumunia kolejnym krajem używającym izraelskiego systemu biometrycznego „do walki z terroryzmem”

Rumuńska policja zakupiła nowy biometryczny system „identyfikacji przestępców”, zaprojektowany w Izraelu. W uroczystości przekazania nowego systemu, uczestniczył rumuński minister bezpieczeństwa wewnętrznego oraz szef policji.

System ADIS, znany też jako Printak Biometric Identification Solution, zaprojektowany został i wykonany przez izraelski oddział firmy Motorola. Umożliwia on przeszukiwanie wielu baz danych naraz oraz posiada zaawansowane urządzenia rozpoznawania twarzy.

Ron Landenberg, manager oddziału Motorola-Israel powiedział, że „System ten będzie wykorzystywany przez rumuńskie służby śledcze, główną policję [IGPR] […] Planowane jest użycie również przez [m.in.] Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Krajowe Biuro Uchodźców oraz Policję Graniczną.”

Podobne systemy wyprodukowane przez Motorola-Israel, są już używane przez służby Serbii, Cypru i Grecji. System ten stosowany jest również przez policję amerykańską, np. oddział na Florydzie Miami Dade Police Department.

Izrael i Rumunia podpisały na początku tego roku umowę o „walce z przestępczością i terroryzmem” i zacieśniają swoją współpracę w tej dziedzinie.

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content